فیلم پلی پروپیلن چیست؟ انواع + کاربرد

فیلم پلی پروپیلن + انواع و کاربرد های آن

فیلم پلی پروپیلن چیست؟

فیلم پلی پروپیلن یا به عبارت دیگر پلی پروپیلن گرید فیلم، یکی از محصولات پرکاربرد صنعتی است. پلی پروپیلن که به اختصار به آن PP نیز گفته می‌شود؛ یک ماده ترموپلاستیک یا گرما نرم است. از این ماده در صنایع مختلفی مانند تولید الیاف، فیلم‌های بسته بندی و مواد قالب گیری شده استفاده می‌شود.

این پلیمر دارای خواص منحصر بفردی است که سبب کاربرد فراوان آن در صنایع مختلف می‌شود. شفافیت، براق بودن و استحکام کششی مناسب از جمله خواص PP هستند. در ادامه با تیم تحلیلی بازار نفت و گاز همراه باشید تا با خواص فیلم‌های پلی پروپیلن، انواع مختلف و کاربردهای آن‌ها آشنا شوید.

خواص فیلم پلی پروپیلن

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد پلی پروپیلن یک ماده گرمانرم مقرون به صرفه، بسیار براق و شفاف و همچنین دارای استحکام کششی مناسب است. پلی پروپیلن در مقایسه با پلی اتیلن نقطه ذوب بالاتری دارد. این ویژگی به بیشتر بودن کربن‌های مونومر اولیه پلی پروپیلن نسبت به پلی اتیلن و در نتیجه بیشتر بودن طول زنجیر پلیمری آن نسبت داده می‌شود. نقطه ذوب بالاتر پلی پروپیلن سبب شده تا این ماده برای کاربردهایی که نیاز به استریل کردن در دمای بالا دارند مناسب باشد.

یکی از ویژگی‌های پلی پروپیلن، قابلیت متالیزاسیون است. متالیزه کردن پلی پروپیلن سبب بهبود خاصیت مقاومت در برابر گازها در این پلیمر خواهد شد. درنتیجه از PP می‌توان در مواردی که به ماندگاری طولانی نیاز است استفاده کرد. پلی پروپیلن گرید فیلم برای گستره وسیعی از کاربردهای صنعتی مانند خودروسازی و بسته بندی مناسب است.

همچنین پلی پروپیلن یک ماده قابل بازیافت است و زباله‌های PP محصولات جانبی سمی و مضر تولید نمی‌کنند. درنتیجه می‌توان به راحتی این زباله‌ها را مجددا پردازش کرده و به محصولات جدید تبدیل کرد. اما با این حال، مواد ساخته شده از پلی پروپیلن زیست تخریب پذیر نیستند و از این جهت پلیمرهای طبیعی مانند سلولز مناسب‌تر هستند.

دسته بندی فیلم‌های پلی پروپیلن

به صورت کلی فیلم پلی پروپیلن، به دو گروه کلی دسته بندی می‌شود. این دو گروه عبارتند از پلی پروپیلن بدون جهت و آرایش یا CCP و پلی پروپیلن آرایش یافته دو محوره یا BOPP.

دسته بندی فیلم‌های پلی پروپیلن

دسته بندی فیلم‌های پلی پروپیلن

هر دو گروه پلی پروپیلن موجود در بازار براق هستند. همچنین دارای خواص مفیدی از جمله عملکرد آب بندی حرارتی خوب، مقاومت حرارتی بهتر نسبت به پلی اتیلن و آبگریزی خوب هستند. در ادامه به بررسی هر یک از دسته‌های فیلم‌های پلی پروپیلن و کاربردهای آن‌ها خواهیم پرداخت.

فیلم‌های پلی پروپیلن CPP

فیلم‌های پلی پروپیلن بدون جهت، از اواخر دهه 50 میلادی در بازار وجو داشته‌اند. این دسته از فیلم‌های PP به طور معمول، کاربردهای کمتری نسبت به پلی پروپیلن‌های دو محوره دارند. با این حال اما CPP به عنوان یک انتخاب مناسب در کاربردهای بسته بندی‌های منعطف مورد توجه هستند. به علاوه این گروه از فیلم‌های پلی پروپیلن در کاربردهایی غیر از بسته بندی نیز جایگاه خوبی دارند.

فیلم‌های پلی پروپیلن بدون جهت در برخی کاربردها عملکرد بهتری نسبت به فیلم‌های دو محوره دارند. مثلا عملکرد آن‌ها در مقاومت در برابر پارگی و ضربه، تحمل هوای سرد و همچنین خواص آب بند حرارتی بهتر از BOPPها است. از این گروه از فیلم‌های پلی پروپیلن برای بسته بندی پنیر، آبنبات و سایر محصولات غذایی استفاده می‌شود. در حقیقت زمانی که مقاومت بسته بندی در برابر رطوبت و چربی ضروری باشد، فیلم‌های CPP انتخاب مناسبی خواهند بود.

فیلم های پلی پروپیلن BOPP

فیلم‌های پلی پروپیلن دو محوره، مهم‌ترین دسته فیلم‌های پلی پروپیلن هستند. مفهوم فیلم‌های دو محوره به این صورت است که این محصولات در دو جهت طولی و عرضی تحت کشش قرار می‌گیرند. درنتیجه استحکام و مدول آن‌ها افزایش می‌یابد. این گروه از فیلم‌ها به صورت گسترده در صنعت بسته بندی استفاده می‌شوند.

قیمت های جهانی پروپیلن + نمودار

فیلم‌های BOPP جایگزین بسیار مناسبی برای سلفون، کاغذهای روغنی و فویل‌های آلومینیومی خواهند بود. از ویژگی‌های این گروه از فیلم‌ها می‌توان به سفتی (مدول) و مقاومت کششی بیشتر و در مقابل ازدیاد طول کمتر اشاره کرد. از طرف دیگر در این دسته از فیلم‌ها خواص نوری بهبود یافته است. همچنین مقاومت BOPPها در برابر گاز و بخار بیشتر از CPPها است.

کاربرد پلی پروپیلن گرید فیلم

فیلم‌ پلی پروپیلن تولید شده در بازار انواع مختلفی دارند. بیش از 100 نوع مختلف فیلم پلی پروپیلن در کاربردهای مختلف مورد استفاده صنایع مختلف است. در حقیقت می‌توان بیان کرد که فیلم‌های تهیه شده از پلیمر پلی پروپیلن، پرکاربردترین فیلم‌های پلاستیکی در صنعت هستند. از PP گرید فیلم برای بسته بندی محصولات مختلف مانند سیگار، آبنبات، تنقلات و مواد غذایی استفاده می‌شود.

بسیاری از فیلم‌ پلی پروپیلن ها تولید شده مجوزهای خاص موردنیاز برای تماس با مواد غذایی را دارا می‌باشند. در حقیقت استفاده از این محصولات برای بسته بندی مواد غذایی به علت بوی کم، مقاومت شیمیایی بالا و بی اثر بودن آن‌ها است. همچنین از این فیلم‌ها برای بسته بندی موادی مانند لوازم بهداشتی، پوشک و بسته بندی‌ استریل مورد استفاده در بیمارستان‌ها استفاده می‌شود. خاصیت مقاومت در برابر گاز پلی پروپیلن در سطح متوسطی قرار دارد. درنتیجه برای تقویت و بهبود این خاصیت در PP، آن را با پلیمرهای دیگر مثل PVDC یا PAN پوشش می‌دهند.

صنایع استفاده کننده از فیلم‌های پلی پروپیلن

 1. صنعت پوشاک: برای ساخت آسترها و پارچه‌های مخصوص فصل سرد از این مواد استفاده می‌شود. همچنین در لباس‌های ورزشی که دفع رطوبت بدن به دلیل تعرق زیاد، یک امر ضروری است از پلی پروپیلن استفاده می‌شود.
 2. پزشکی: به طور کلی از پلی پروپیلن برای تولید پوشک و محصولات بهداشتی استفاده می‌شود. خاصیت جاذب رطوبت بودن در این محصولات با استفاده از فرایندهای تکمیلی ایجاد می‌شود.
 3. صنایع غذایی و نوشیدنی‌ها: جهت آب بندی مواد غذایی و بسته بندی آن‌ها از فیلم‌های پلی پروپیلن درجه F1 استفاده می‌شود. این فیلم‌ها برای جلوگیری از نفوذ رطوبت، اکسیژن و نور به مواد غذایی و نوشیدنی‌ها یک انتخاب مناسب هستند.
 4. بسته بندی‌های تزئینی و برچسب‌ها: یکی از ویژگی‌های فیلم‌های پلی پروپیلن، قابلیت چاپ چند رنگ روی آن‌ها است. از این جهت می‌توان با چاپ طرح‌ها و رنگ‌های سفارشی روی این فیلم‌ها محصولات جذابی را تولید کرد.
 5. بسته بندی پزشکی: در این حوزه از کاربرد می‌توان با استفاده از فیلم‌های پلی پروپیلن، دستبندهای شناسه پزشکی قابل چاپ برای بیمارستان‌ها را تولید کرد. همچنین می‌توان با استفاده از این فیلم‌ها یک پوشش آنتی باکتریال را به صورت برچسب تولید و استفاده کرد. به علاوه در بسته بندی اغلب داروها و ملزومات اتاق عمل که کنترل باکتری‌ها اهمیت زیادی دارد؛ از فیلم‌های پلی پروپیلن استفاده می‌شود.
 6. وسایل مراقبتی شخصی: این وسایل شامل تجهیزات مراقبتی نوزادان، مراقبت از مو و چشم، لوازم آرایشی، محصولات مورد استفاده برای استحمام و داروهای بدون نسخه می‌شوند.

درجه بندی فیلم‌های پلی پروپیلن

درجه بندی فیلم های پلی پروپیلن

درجه بندی فیلم های پلی پروپیلن

 1. فیلم استاندارد دو محوری (BOPP)
 2. پلی پروپیلن آرایش یافته (OPP)
 3. فیلم درجه F1 (مورد استفاده برای مواد غذایی)
 4. فیلم مات و سفید
 5. فیلم فلزی شده
 6. فیلم با قابلیت آب بندی حرارتی 

ویژگی های فیلم پلی پروپیلن

ویژگی های مختلف فیلم پلی پروپیلن به شرح زیر است:

 • چگالی کم
 • مقاومت کششی بالا
 • شفافیت بالا
 • بی‌رنگ بودن
 • مقاومت تخریبی در برابر استرس‌های محیطی
 • مقاومت در برابر اسید، باز و حلال‌ها
 • مقاومت دمایی بالا
 • سختی
 • هزینه پایین تولید در مقایسه با سایر ترموپلاستیک‌ها
 • استحکام مکانیکی خوب
 • بی‌بو، غیر سمی و غیر قابل حل بودن در آب
 • خواص خوب قالب‌گیری
 • عایق بودن
 • قیمت نسبتا ارزان
 • سبک بودن PP
 • انعطاف‌پذیری و طیف گسترده تولید پلی پروپیلن با خصوصیات فیزیکی و شیمیایی متغیر
 • مقاومت در برابر رطوبت
 • امکان چاپ رو فیلم
 • قالب‌گیری راحت
 • و…

پیش بینی بلند مدت قیمت فیلم پلی پروپیلن

1 پاسخ
 1. مباهات
  مباهات گفته:

  سلام و خسته نباشید

  لطفا بفرمایید که ایا شما فیلم BOPP با ضخامت 11 الی 16 میکرون میتوانید تولید کنید .؟

  اگر میتوانید ، لطفا مشخصات فنی ( Data Sheet ) و قیمت را برایم ارسال فرمایید .

  باتشکر- مباهات

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *