قیمت روز فیلم پلی پروپیلن

قیمت روز فیلم پلی پروپیلن

قیمت روز فیلم پلی پروپیلن (Film) + پیش بینی بلند مدت این محصول 

در این مقاله بازار جهانی پلی پروپیلن گرید فیلم و همچنین عرضه و تقاضا Film را در نقاط مختلف جهان به خصوص ایران بررسی می کنیم.پس در ادامه با تیم تحلیلی بازار نفت و گاز همراه باشید.

نگاهی به بازار پلی پروپیلن گرید فیلم

فیلم‌ پلی پروپیلن یکی از محصولات پرکاربرد صنعتی هستند. از این فیلم‌ها به صورت عمده در بسته بندی محصولات مختلف استفاده می‌شود. ویژگی‌های مثبت این محصولات، مانند شفافیت، براق بودن و استحکام کششی مناسب، سبب کاربرد بیشتر آن‌ها شده است. با توجه به استفاده گسترده فیلم پلی پروپیلن در صنعت، فعالان بازار بایستی اطلاعات کافی درباره این محصول پلیمری و بازار مصرف آن به دست آورند. در ادامه با ما همراه باشید تا به تحلیل بازار پلی پروپیلن گرید فیلم بپردازیم. در این یادداشت بازار فیلم‌های پلی پروپیلنی در بازه سال‌های 2021 تا 2026 بررسی خواهد شد.

بررسی اجمالی قیمت روز فیلم پلی پروپیلن

به گزارش بازار نفت و گاز، فیلم‌های پلی پروپیلن که برای بسته بندی محصولات استفاده می‌شود، در سال 2020 به عدد 2.73 میلیارد دلار رسید. انتظار می‌رود که این عدد تا سال 2026 به 4.33 میلیارد دلار نیز برسد. کارشناسان صنعت در بازه سال‌های 2021 تا 2026، نرخ رشد ترکیبی سالانه 6.78 درصد را برای این محصول پیش بینی کرده‌اند.

در سال‌های اخیر، صنعت بسته بندی شاهد تغییر سلیقه مشتریان بوده. به این صورت که تمایل مصرف کنندگان به بسته‌بندی‌های یکبار مصرف افزایش یافته است. با توجه به همه گیری کووید19، اکثر فروشگاه‌های مواد غذایی در سراسر دنیا به دلیل احتمال انتقال ویروس کرونا، استفاده از کیسه‌های چندبار مصرف را ممنوع کرده و فقط از بسته بندی‌های یکبار مصرف استفاده می‌کردند. این افزایش تقاضا برای محصولات یکبار مصرف در سال 2021 نیز ادامه داشت.

فیلم پلی پروپیلن چیست؟ انواع + کاربرد

صنعت بسته بندی مواد جهت پاسخگویی به درخواست‌ها و نیازهای متعدد مصرف کنندگان پیوسته در حال رشد ست. عوامل متعددی برای رشد بازار فیلم‌های پلی پروپیلن وجود دارد. رشد درآمد قابل تصرف مردم و افزایش جمعیت قشر متوسط از عوامل برجسته افزایش تقاضا برای فیلم‌های بسته بندی پلی پروپیلن است. زیرا با افزایش جمعیت، تقاضا برای مواردی همچون مواد غذایی، نوشیدنی، محصولات مصرفی، کالاهای صنعتی و غیره نیز افزایش می‌یابد.

درنتیجه بازار فیلم‌های پلی پروپیلن که برای بسته بندی این محصولات استفاده می‌شوند، رشد خواهد کرد. از طرف دیگر تقاضای مصرف کنندگان برای افزایش ماندگاری محصولات و استفاده از فیلم‌های پلی پروپیلن به این منظور، یکی از عوامل رشد بازار این محصول شده است. همچنین در دسترس بودن این محصول و قابلیت بازیافت آن، سبب می‌شود که این بسته بندی‌ها پایدار باشند. درنتیجه به افزایش کاربرد و رشد بازار آن‌ها کمک خواهد کرد.

در سال‌های اخیر، شیوع ویروس کرونا تاثیر مثبتی بر صنعت بسته بندی محصولات و رشد بازار فیلم‌های پلی پروپیلن داشته است. فیلم‌های پلی پروپیلن دو محوره (BOPP) مقاومت بیشتری در برابر آلودگی‌ها دارند. درنتیجه این دسته از فیلم‌ها برای بسته بندی مواد غذایی مطلوب‌تر هستند. از طرف دیگر محصولاتی که با فیلم‌های پلی پروپیلن بسته بندی می‌شوند را می‌توان به راحتی در صورت تماس با سطوح شستشو و ضدعفونی کرد.

قیمت های جهانی پروپیلن + نمودار

دیدگاه های مختلف استفاده از فیلم پلی پروپیلن

هدف از استفاده فیلم‌های پلی پروپیلن برای بسته بندی مواد، محافظت از سطوح در برابر آسیب دائمی است. همچنین شفافیت بسته بندی و مقرون به صرفه بودن نیز بر محبوبیت این فیلم‌ها افزوده است. با توجه به این ویژگی‌ها پلی پروپیلن گرید فیلم یک انتخاب ایده‌آل برای استفاده به عنوان بسته بندی‌های انعطاف پذیر است. در این گزارش بازار فیلم‌های پلی پروپیلنی از چند دیدگاه مختلف ارزیابی شده است که عبارتند از:

  1. نوع فیلم (فیلم‌های CPP و BOPP)
  2. کاربرد فیلم‌ها (مواد غذایی، نوشیدنی، محصولات بهداشتی و درمانی، استفاده صنعتی و سایر کاربردها)
  3. منطقه جغرافیایی (آمریکای شمالی، اروپا، آسیا-اقیانوسیه، آمریکای لاتین-خاورمیانه و آفریقا)
دیدگاه مختلف ارزیابی فیلم پلی پروپیلن

دیدگاه مختلف ارزیابی فیلم پلی پروپیلن

نقش آفرین اساسی بازار BOPP

فیلم‌های پلی پروپیلن دو محوره یکی از نقش آفرینان اساسی بازار به شمار می‌روند. این فیلم‌ها قابلیت رنگ آمیزی دارند. زمانی که این محصولات رنگی می‌شوند و با کیسه‌های پلاستیکی معمولی ترکیب می‌شوند، ظاهر زیباتری خواهند داشت. همچنین این بسته بندی‌ها در برابر رطوبت نیز مقاوم هستند. درنتیجه محصولات داخل آن‌ها برای مدت زمان بیشتری دربرابر نفوذ رطوبت در امان هستند. از این گروه فیلم‌ها برای بسته بندی محصولات گرانقیمت مانند آفت کش‌ها، آرد، مواد شیمیایی و غیره استفاده می‌شود.

جهت گیری دو محوره فیلم‌های BOPP سبب شفافیت بیشتر آن‌ها می‌شود. درنتیجه این محصولات برای چاپ روی سطح و تبلیغات نیز مناسب خواهند بود. کشش این فیلم‌ها در دو جهت طولی و عرضی سبب افزایش استحکام آن‌ها می‌شود. درنتیجه برای حمل بار نیز فیلم‌های BOPP انتخاب بهتری خواهند بود. بسته بندی مواد غذایی اسانداردها و الزامات سختگیرانه‌ای دارد. فیلم‌های دو محوره خواص مناسب و مفید زیادی برای بسته بندی مواد غذایی دارند. استفاده از این فیلم‌ها به حفظ ارزش غذایی محصولات تا زمان مصرف کمک قابل توجهی می‌کند.

بازار فیلم پلی پروپیلن CPP

فیلم‌های پلی پروپیلن بدون جهت یا CPP، از طریق فرایند ریخته گری تولید می‌شوند. در سال 2020 بازار این فیلم‌ها 1359.4 میلیون دلار ارزش گذاری شد. مانند فیلم‌های دو محوره، میزان تقاضا برای استفاده از این گروه فیلم‌ها نیز در حال افزایش است. بنابراین پیش بینی می‌شود که تا سال 2027 بازار این محصولات نیز با رشد قابل توجهی همراه باشد.

این فیلم‌ها دارای چگالی کم، فرایند تولید مقرون به صرفه و کارایی بالا هستند. ویژگی‌های مثبت فیلم‌های CPP سبب استفاده از آن‌ها در بسته بندی‌های مواد غذایی شده است. در حال حاضر تولید کنندگان در حال انجام فعالیت‌هایی در راستای توسعه فیلم‌های CPP بازیافت شده هستند. پیش بینی می‌شود که بازار فیلم‌های قابل بازیافت با رشد قابل توجهی همراه شود. در حقیقت این محصولات به دلیل افزایش آگاهی‌ها  وحساسیت‌های زیست محیطی در سراسر جهان طرفداران زیادی پیدا می‌کنند.

آسیا و اقیانوسیه، یک منطقه کلیدی

در حال حاضر منطقه آسیا و اقیانوسیه بیشترین سهم بازار فیلم‌های پلی پروپیلن را در اختیار دارند. کشور چین در این ناحیه یکی از بازارهای مهم بسته بندی پلاستیکی است. کارشناسان این حوزه انتظار دارند که ممنوعیت‌های قانونی، باعث بوجود آمدن چالش در روند رشد بازار شوند. کشور هند نیز به عنوان یکی از بازارهای مهم بسته بندی به شمار می‌رود. پس از اعلام مقررات قانونی در زمینه ممنوعیت واردات زباله‌های پلاستیکی در کشور چین، گروه‌های مختلفی به اتخاذ استراتژی‌هایی برای کاهش تولید زباله‌های پلاستیکی پرداخته‌اند.

هولدینگ یام چین به عنوان یکی از نقش آفرینان این حوزه اعلام کرد که مطابق قوانین کشور چین، مجموعه‌ای از فعالیت‌ها را جهت کاهش پلاستیک‌ها و استفاده از بسته بندی‌های سازگار با محیط زیست اغاز کرده است. این برنامه‌ها شامل کارهایی از جمله استفاده از نی‌ها و کیسه‌های کاغذی و همچنین کیسه‌های پلاستیکی زیست تخریب پذیر است. کارشناسان یام چین پیش بینی می‌کنند که سالانه در حدود 8000 تن پلاستیک غیر قابل تجزیه کاهش یابد. این اتفاقات به عنوان مانع و چالشی بر سر راه رشد بازار فیلم‌های پلی پروپیلنی به حساب می‌آید.

پیش بینی تولید پلی پروپیلن در بازار جهانی تا 2031

چشم انداز رقابتی بازار Film

به علت کاربرد زیاد پلی پروپیلن گرید فیلم، نقش آفرینان زیادی در این بازار فعالیت می‌کنند. بازیگران عمده این بازار، تجارت‌های خود را در سطوح ملی و بین المللی انجام داده و با هم در رقابت هستند. بازار این محصول در دنیا به صورت یکپارچه نیست. هر یک از نقش آفرینان فعال در بازار فیلم‌های پلی پروپیلن به دنبال نوآوری‌های جدید در صنعت بسته بندی مواد هستند. همچنین این گروه‌ها به دنبال توسعه مدل‌های تجاری کارامد جهت مقابله با اختلالات احتمالی بازار و در نهایت حفظ رشد بلند مدت هستند.

تولید کنندگان برتر فیلم پلی پروپیلن در ایران

  1. شرکت پل فیلم (بزرگ‌ترین تولید کننده BOPP در ایران)
  2. شرکت اطلس فیلم
  3. شرکت پوشینه (تولید ،چاپ، متالیزه کردن و لمینت فیلم‌های CCP و BOPP برای صنعت بسته بندی)
  4. شرکت گاما پک  
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *