قیمت هر لیتر گازوئیل

قیمت هر لیتر گازوئیل در جایگاه چقدر است؟ گازوئیل آزاد و یارانه ای توسط جایگاه دارن در جایگاه های سوخت با چه قیمتی عرضه می شود؟ کارت های آزاد موجود در جایگاه ها برای گازوئیل با نرخ 600 تومان فعال است. قیمت هر لیتر گازوئیل یارانه ای در جایگاه ها معادل 300 تومان است. جایگاه های خدمات توزیع، سوخت گازوئیل را با قیمت 300 و 600 تومان به مشتریان ارائه می دهند. اما در برخی از جایگاه ها قیمت گازوئیل در هر لیتر بیشتر از مبالغ تعیین شده توسط دولت بوده و با قیمت 2500 تومان در هر لیتر نیز توزیع شده است.

قیمت هر لیتر گازوئیل در جایگاه

در حال حاضر قیمت هر لیتر گازوئیل در جایگاه ها، سوخت یارانه ای معادل 300 تومان و سوخت آزاد معادل 600 تومان توسط دولت معین شده است. جایگاه های سوخت گازوئیل هیچ گونه دخالتی در افزایش یا کاهش قیمت و سهمیه بندی سوخت گازوئیل ندارند. در صورت تغییر در دستور کار دولت در رابطه به قیمت عرضه گازوئیل معمولا از ساعت 12 شب به بعد بر روی سامانه هوشمند از مرکز داده مربوطه در سرورهای کشور اجرا می شود. سپس جایگاه های سوخت گازوئیل نسبت به تغییر قیمت گازوئیل برای مشتریان اقدام می کنند.

قیمت یک لیتر گازوئیل در جایگاه

گازوئیل در جایگاه های سوخت ایران به صورت دو نرخی توزیع می شود. نرخ هر لیتر گازوئیل دولتی در مقایسه با گازوئیل آزاد پایین تر و معادل نصف آن است. شما می توانید با کارت سوخت گازوئیل دولتی را لیتری 300 تومان و گازوئیل آزاد را لیتری 600 تومان خریداری کنید. اما ممکن است قیمت هر لیتر گازوئیل در جایگاه های سوخت شهرهای مختلف متفاوت باشد و برخی از جایگاه داران به گران فروشی گازوئیل اقدام کنند. در صورت مشاهده کم فروشی و یا گران فروشی گازوئیل در جایگاه های سوخت برای اعلام گزارش و شکایت می توانید با شماره ۰۹۶۲۷ تماس حاصل فرمایید.

قیمت یک لیتر گازوئیل در جایگاه

قیمت یک لیتر گازوئیل در جایگاه

قیمت گازوئیل آزاد و یارانه ای

تخصیص سوخت یارانه ای 300 تومانی به رانندگان کامیون بر اساس بررسی و بهره برداری ماه قبل انجام شده است. زمانی که در ماه بعد میزان کارکرد و پیمایش کامیون ها افزایش می یابد، رانندگان برای دریافت سوخت 600 تومانی به جایگاه می روند اما برخی جایگاه داران از عرضه گازوئیل آزاد 600 تومانی خودداری می کنند و آن را با قیمت لیتری 2500 تومان می فروشند. حتی در برخی جایگاه ها هم همین گازوئیل 2500 تومانی پیدا نمی شود.

قیمت گازوئیل در ایران

در سال ۱۴۰۲، قیمت سوخت دیزلی تغییرات قابل توجهی نداشته است. قیمت گازوئیل در چند سال اخیر تغییر چندانی نداشته است. در جایگاه‌های پخش سوخت در ایران، قیمت گازوئیل با ثبات حفظ می‌شود. بر اساس قیمتی که توسط دولت تعیین شده است، قیمت گازوئیل دولتی ۳۰۰ تومان و قیمت گازوئیل آزاد ۶۰۰ تومان است. با این حال، در برخی از مراکز خدمات توزیع، قیمت هر لیتر گازوئیل بیشتر از مبلغ تعیین شده، به عنوان مثال ۲۵۰۰ تومان و گاهی تا ۷۰۰۰ تومان نیز تعیین می‌شود.

گازوئیل چیست؟

گازوئیل چیست و چه کاربردی دارد؟ از سوخت گازوئیل در موتورهای دیزلی استفاده می شود. گازوئیل که به عنوان سوخت دیزل نیز شناخته می شود، مایعی قابل احتراق است که به عنوان سوخت موتورهای دیزلی استفاده می شود و معمولاً از تقطیر جزئی نفت خام به دست می آید. سوخت گازوئیل بی رنگ و کمی سنگین تر از سوخت بنزین است. فرآورده نفتی گازوئیل عمدتاً به عنوان سوخت موتورهای دیزلی و تاسیسات حرارتی استفاده می شود.

تجزیه و تحلیل شیمیایی گازوئیل

گازوئیل مشتق شده از نفت از حدود 75 درصد هیدروکربن های اشباع (عمدتاً پارافین ها شامل n، ISO و سیکلوپارافین ها) و 25 درصد هیدروکربن های معطر (شامل نفتالین ها و آلکیل بنزن ها) تشکیل شده است. فرمول شیمیایی تقریبی برای سوخت گازوئیل معمولی C12H23 است که از حدود C10H20 تا C15H28 متغیر است.

تجزیه و تحلیل شیمیایی گازوئیل

تجزیه و تحلیل شیمیایی گازوئیل

قیمت هر لیتر گازوئیل در جهان

میانگین قیمت گازوئیل در سراسر جهان 1.33 دلار آمریکا در هر لیتر است. با این حال، تفاوت قابل توجهی در قیمت ها در بین کشورها وجود دارد. به عنوان یک قاعده کلی، کشورهای ثروتمندتر قیمت های بالاتری دارند. در حالی که کشورهای فقیرتر و کشورهایی که نفت تولید و صادر می کنند قیمت های پایین تری دارند. یکی از استثناهای قابل توجه ایالات متحده است که از نظر اقتصادی کشوری پیشرفته است اما قیمت گازوئیل پایینی دارد.

قیمت گازوئیل آزاد سال ۱۴۰۲

قیمت گازوئیل در کشورهای مختلف به طور قابل توجهی متفاوت است. در حال حاضر، نرخ گازوئیل در ایالات متحده آمریکا بین ۲.۸۵ تا ۳.۱۰ دلار برای هر گالن (حدوداً ۰.۷۵ تا ۰.۸۲ یورو برای هر لیتر) است. در کشورهای اروپایی، قیمت گازوئیل معمولاً بیشتر از ۱.۶ یورو برای هر لیتر است. به عنوان مثال، در فرانسه قیمت گازوئیل حدوداً ۱.۵ یورو برای هر لیتر تعیین شده است.

تفاوت‌های قیمت گازوئیل در کشورها ناشی از عوامل مختلفی می‌باشد. این عوامل شامل سیاست‌های داخلی هر کشور درباره مالیات‌ها و تعرفه‌ها، وابستگی به واردات سوخت، تولید ملی، تقاضا و عرضه محلی، نرخ ارز و تغییرات در بازار جهانی نفت و سایر عوامل می‌شود. این تفاوت در قیمت می‌تواند تأثیرات گسترده‌ای در هزینه‌های حمل و نقل، صنایع و اقتصاد کشورها داشته باشد.

تفاوت قیت های گازوئیل در جایگاه ها

تفاوت قیمت ها در بین کشورها به دلیل مالیات ها و یارانه های مختلف برای گازوئیل است. همه کشورها به قیمت های یکسان نفت در بازارهای بین المللی دسترسی دارند اما پس از آن تصمیم می گیرند مالیات های متفاوتی وضع کنند. در نتیجه قیمت خرده فروشی گازوئیل متفاوت است. آغازگر قیمت سوخت ما را بخوانید تا تفاوت قیمت سوخت را در بین کشورها و در طول زمان درک کنید. از منوی دراپ برای دیدن قیمت ها به گالن استفاده کنید.

قیمت پایین تر گازوئیل نسبت به بنزین

سوخت گازوئیل برای تولید به مراحل پالایش کمتری نسبت به بنزین نیاز دارد. بنابراین قیمت‌ های خرده‌ فروشی گازوئیل به‌ طور سنتی بسته به مکان، فصل، مالیات و مقررات کمتر از بنزین است. به همین خاطر قیمت 600 تومانی هر لیتر گازوئیل در جایگاه در مقایسه با قیمت 3000 تومانی هر لیتر بنزین در جایگاه حدود 80 درصد پایین تر است.

در حال حاضر سوخت گازوئیل بسیار محبوب است و موتورهای دیزلی نیز پیشرفت چشمگیری داشته اند. مهمترین ویژگی موتورهای دیزلی استفاده از کمپرسور برای احتراق سوخت گازوئیل است. علاوه بر این، راندمان ترمودینامیکی بالاتر و در نتیجه راندمان سوخت گازوئیل باعث افزایش استفاده از آن در صنایع مختلف شده است.

دلیل کاهش عرضه گازوئیل در جایگاه ها

در 2 سال گذشته به دلیل مشکلاتی که رانندگان ناوگان تانکرهای سوخت گازوئیل با آن مواجه بودند، تعدادی از آنها با تغییر پشت خودرو از مخزن سوخت به محموله که 3000 دستگاه است، ناوگان نفتکش را ترک کردند. به همین خاطر تعداد 12000 کامیون حمل گازوئیل به 9000 دستگاه کاهش یافته است.

بنابراین فشار بیشتری بر ناوگان فعلی حمل و نقل سوخت گازوئیل وارد می شود که یکی از دلایل کمبود گازوئیل در برخی جایگاه های سوخت شده است. از این رو مقرر شد مشکل تاخیر در پرداخت هزینه حمل ناوگان سوخت گازوئیل به زودی حل شود.

افزایش قیمت فوب هر لیتر گازوئیل

متوسط قیمت فوب بنزین، گازوئیل و پارافین در ماه مارس 2022 نسبت به قیمت فوب در سپتامبر 2021 که در تعیین قیمت های حاکم اعمال شد، به ترتیب 45.42، 70.82 و 66.68 درصد افزایش یافت. افزایش قیمت گازوئیل به بازار نفت بستگی دارد و در صورت افزایش قیمت نفت، شاهد افزایش قیمت گازوئیل هم خواهیم بود.

قیمت نفت به دلیل ترس از امنیت عرضه پس از تهاجم روسیه به اوکراین به افزایش سرسام‌آور ادامه می‌دهد. اقتصادها به دلیل ترس از اختلال در عرضه ناشی از جنگ، به ذخیره سازی متوسل شده اند، روسیه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت است.

قیمت واقعی هر لیتر گازوئیل

بر اساس اطلاعاتی که مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی منتشر کرده، ‌ قیمت واقعی هر لیتر گازوئیل فوب خلیج فارس 6 هزار و 869 تومان است که نشان می‌دهد دولت در حال حاضر بیش از 6 هزار و 550 تومان در گازوئیل یارانه پرداخت می‌کند.

با توجه به بررسی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در رابطه با مقایسه قیمت گازوئیل در ایران با قیمت گازوئیل در فوب خلیج فارس به احتمال زیاد با افزایش قیمت هر لیتر گازوئیل در جایگاه های ایران مواجه خواهیم بود. مسلما افزایش قیمت گازوئیل در ایران بر روی بسیاری از اقلام مصرفی در کشور تاثیر خواهد گذاشت و موجب افزایش قیمت های آن ها خواهد شد. به خاطر همین مورد بایستی برای تعیین قیمت هر لیتر گازوئیل در جایگاه بررسی های دقیق تری صورت بگیرد.

قیمت گازوئیل جهانی سال ۲۰۲۳ میلادی

موضوع قیمت گازوئیل در سال ۲۰۲۳، در سراسر جهان به عنوان یکی از مسائل اقتصادی و سیاسی مهم شناخته می‌شود. متوسط قیمت گازوئیل در سطح جهانی تقریباً ۱.۳۳ دلار آمریکا در هر لیتر است. قیمت گازوئیل در کشورهای تولیدکننده ممکن است کمتر باشد. به عنوان مثال، نروژ بیش از ۲ دلار آمریکا برای هر لیتر گازوئیل پرداخت می‌کند. از سوی دیگر، قیمت گازوئیل در ونزوئلا حدوداً ۰.۱۲ دلار آمریکا در هر لیتر است.

تحلیل و بررسی قیمت گازوئیل در سال ۱۴۰۲ (سال ۲۰۲۳ میلادی) نشان می‌دهد که این قیمت در سطح جهانی نسبتاً ثابت است و تغییرات زیادی ندارد. با این حال، تفاوت‌های قابل توجهی بین کشورها وجود دارد که می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند سیاست‌های داخلی، تولید ملی، وابستگی به واردات و منابع طبیعی محلی و غیره باشد.

قیمت هر لیتر گازوئیل فوب خلیج فارس

قیمت گازوئیل یارانه ای بر اساس اعلام شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران لیتری 300 تومان است. گزارش مرکز پژوهش های شورای اسلامی حاکی از آن است که قیمت فوب خلیج فارس هر بشکه گازوئیل 73 دلار و 64 سنت است و با توجه به اینکه هر بشکه گازوئیل معادل 159 لیتر گازوئیل است، قیمت هر لیتر گازوئیل فوب خلیج فارس 6869 تومان خواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *