جدیدترین تغییرات قیمت فرآورده های پتروشیمی آسیا

,
جدیدترین تغییرات قیمت فرآورده های پتروشیمی آسیا

جدیدترین تغییرات قیمت فرآورده های پتروشیمی آسیا به گزارش بازار نفت و گاز:پلتس بنزن آسیایی را در آخرین هفته نوامبر با 10 دلار کاهش در روز و 29.50 دلار در هفته تا 771 دلار به ازای هر متریک تن گزارش داد.

ریزش شاخص های بنزن

بر اساس جدیدترین تغییرات قیمت فرآورده های پتروشیمی آسیا، مونومر استایرن پایین دست همچنان تحت فشار بود زیرا قیمت cfr چین با 15 دلار کاهش در روز به 943 دلار رسید. بازار داخلی چین نیز ضعیف است؛ به طوری که قیمت ها در بازار داخلی چین شرقی 120 یوان کاهش را تجربه کرده و به 6595 یوان در متریک تن رسیدند. Cfr چین در 25 نوامبر با 10 دلار ریزش تا 802 دلار ثبت شد اما با این وجود، اختلاف قیمت بین شاخص های fob جنوب شرق آسیا و fob کره، در مقایسه با رقم هفته سوم نوامبر که کمتر از 30 دلار بود، به منفی 40 دلار در متریک تن رسید. فعالان بازار معتقدند که هزینه های حمل و نقل در مسیرهای جنوب شرق آسیا به شمال شرق آسیا بیش از 70 دلار در متریک تن افزایش یافت که باعث شد تا بازرگانان حاشیه های کمتری برای حمل محموله ها در این مسیر داشته باشند. از طرفی، فعالان بازار با امید به ارائه تسهیلات آنلاین و با توجه به اینکه سینوپک قیمت محموله های ایکس تنک (تحویل در مخزن) داخلی را از 22 نوامبر به بعد به 6800 یوان کاهش داد، در حال ارزیابی ظرفیت رو به افزایش چین بودند.

کاهش قیمت تولوئن با پایین بودن خرید

در 25 نوامبر، بازار تولوئن آسیا به دلیل پایین بودن اشتهای خرید خریداران کاهش یافت. پلتس بهای شاخص fob کره را با در نظر گرفتن قیمت پیشنهادی 815 دلاری برای محموله 2000 متریک تنی با بارگیری در نیمه دوم دسامبر، با 30 دلار کاهش در روز تا 814 دلار در متریک تن گزارش کرد. اما با این حال، هیچ معامله ای انجام نشد. شاخص fob چین هم تا حدودی با توجه به کاهش شدید قیمت ها در بازار داخلی چین، 30 دلار کاهش را تجربه کرد. به گفته منابع و جدیدترین تغییرات قیمت فرآورده های پتروشیمی آسیا، قیمت تولوئن داخلی چین به دلیل تضعیف تقاضا در آستانه انقضای قراردادهای فوری و نیمه دوم نوامبر کاهش یافت. عرضه های داخلی در شرق چین و نمه دوم نوامبر با قیمت 7120 و 7200 یوان در متریک تن عرضه شدند اما ارزش آنها در طول روز به شدت کاهش یافت. با این وجود، انگیزه کمتری برای خرید پایین دست وجود دارد. انتظار می رود با ابراز نگرانی خریداران و فروشندگان از مشکلات لجستیک و ظرفیت جدید تولید، بازار تولوئن داخلی چین در کوتاه مدت ضعیف باشد. با پایین بودن نرخ خرید، میزان موجودی در شرق و جنوب چین به ترتیب 1600 و 5400 متریک تن در هفته افزایش یافته و به 57.800 و 2.000 متریک تن رسیدند.

برای اطلاع از نرخ محصولات پتروشیمی آسیا کلیک کنید.

افزایش بهای پارازایلن بالا دستی

طبق جدیدترین تغییرات قیمت فرآورده های پتروشیمی آسیا، بازار پارازایلن در آخرین روزهای معاملاتی نوامبر 1.75 دلار رشد نسبی را تجربه کرد و به 945.67 دلار در متریک تن cfr تایوان/چین رسید. بهای آتی نفت خام ICE برنت ژانویه در 25 نوامبر با 1.21 دلار رشد به بشکه ای 85.91 دلار افزایش یافت در حالی که شاخص C+F ژاپن با 12.25 دلار افزایش به 699 دلار در متریک تن رسید. بازار آسیا همچنان درگیر تعمیر و نگهداری کارخانجات در واحدهای آروماتیک آسیا در سال 2023 من جمله واحد آروماتیک GS کلتکس شماره 3 کره جنوبی در یئوسو طی مارس تا آوریل سال آینده و واحدهای بازیابی شماره 1و 2 اکسون موبیل سنگاپور در فوریه و می 2023 است. به گفته منابع، موجودی اسید ترفتالیک خالص در چین به دلیل پایین بودن تقاضا افزایش یافته است و میزان آن برای 30 تا 40 روز کافی است. با توجه به اینکه ظرفیت PTA بیشتر در نیمه اول سال 2023 آنلاین ارائه می شود، انتظار نمی رود ظرفیت مازاد در بازار PTA چین کاهش یابد.

افزایش بهای پارازایلن بالادستی

 قیمت استایرن در جدیدترین تغییرات قیمت فرآورده های پتروشیمی آسیا

پلتس در آخرین هفته نوامبر، شاخص های مونومر استایرن cfr چین و fob کره را به دلیل ریزش قیمت مونومر استایرن در بازار داخلی چین، با 15 دلار کاهش به ترتیب تا 943 و 938 دلار در متریک تن ثبت کرد. شاخص داخلی چین هم با 150 یوان کاهش به 7925 یوان در متریک تن رسید که معادل با 963.81 دلار در متریک تن بود. در هفته جاری با محدود بودن بحث ها در بازار تولوئن آسیا، فعالیت های کمتری نیز صورت می گرفت. با وجود متعادل ماندن عرضه، قیمت ها همچنان ضعیف هستند. افزایش قیمت ها در جدیدترین تغییرات قیمت فرآورده های پتروشیمی آسیا، که در اوایل سومین هفته نوامبر به دلیل تقاضای قوی صادراتی از خاورمیانه مشاهده شد، با پایین آمدن تقاضا کاهش یافتند. با اینکه بهای نفت خام محدود باقی ماند اما شاخص بنزن fob کره با 10 دلار رشد در 25 نوامبر پس از افزایش شدید روز قبل، به 771 دلار در متریک تن کاهش یافت. بهای معاملات آتی ICE برنت ژانویه نیز با 1.21 دلار رشد به بشکه ای 85.91 دلار رسید.

کاهش نرخ کاپرولاکتوم با پایین آمدن قیمت ها

تولیدکنندگان کاپرولاکتوم همزمان با تضعیف تقاضای نایلون و پایین آمدن نرخ تولید، قیمت ها را کاهش دادند. بازار کاپرولاکتوم آسیا در ۲۴ نوامبر به دلیل تقاضای ضعیف پایین دستی کساد بود. برخی از تولیدکنندگان خطوط تولید را تعطیل کرده‌اند و زمان مشخصی برای راه اندازی آنها مشخص نکردند. تامین کنندگان نایلون ۶ در جنوب شرقی آسیا قیمت محموله را همزمان با افزایش قیمت خوراک کاپرولاکتوم در هفته سوم نوامبر، بین ۱۷۵۰-۱۷۰۰ دلار در متریک تن تعیین کردند. شاخص های معاملاتی کاپرولاکتوم cfr خاورمیانه در دسامبر بر اساس جدیدترین تغییرات قیمت فرآورده های پتروشیمی آسیا، حدود 1650-1600 دلار در متریک تن شنیده شد اما در 24 نوامبر به 1665 دلار رسید.

افزایش قیمت متانول در بی ثباتی عرضه

قیمت متانول آسیا در ۲۵ نوامبر در میان بی ثباتی عرضه برای کوتاه مدت افزایش یافت. محموله های دسامبر و ژانویه برخلاف عقب نشینی بازار، به تجارت ادامه دادند و محموله های دسامبر با حق بیمه بیشتری از ژانویه با نزدیک شدن به پایان ماه، معامله شدند. با توجه به انتظارات برای بهبود صادرات پایین دستی به خارج از چین، در ماه دسامبر ذخیره سازی کمتری انجام شد اما به گفته فعالان بازار، ضعیف بودن تقاضای داخلی مانع از افزایش قیمت ها در طول هفته (آخرین هفته نوامبر) شد. موجودی متانول بندر چین شرقی در پی نگرانی از محدودیت های کووید-۱۹، با هدف افزایش قیمت ها در سطح پایینی قرار دارد. برداشت از این مخازن سریعتر صورت گرفته است؛ به این معنا که در جدیدترین تغییرات قیمت فرآورده های پتروشیمی آسیا، تقاضای پایین دستی دست کم برای محموله های دسامبر وجود دارد که علت آن را می توان انتظارات فصلی از کاهش شدید تولید در طول زمستان در خاورمیانه دانست. عدم قطعیت از عرضه گاز اروپا با وجود درگیری نظامی روسیه و اوکراین، چالش دیگری به پویایی متانول جهانی در مقایسه با سال های گذشته اضافه شده است. عرضه متانول احتمالا در دسامبر کاهش می یابد؛ با این حال، راه اندازی تاسیسات پتروشیمی شاندونگ در دسامبر بعنوان محرک اصلی در چشم انداز ژانویه ذکر می شود.

برای اطلاع از تحلیل فرآورده های پتروشیمی اروپا کلیک کنید.

کاهش خرید اتیلن با ضعف بازار پایین دست

قیمت اتیلن آسیا در هفته منتهی به 25 نوامبر بر اساس جدیدترین تغییرات قیمت فرآورده های پتروشیمی آسیا، در میان کاهش علاقه خرید به دلیل پایین بودن قیمت های پایین دست، ثابت ماند. برخی با ضعیف شدن حاشیه های مشتقات، تمایل زیادی به خرید نداشتند. پیش بینی می شود نرخ بهره برداری برای کارخانه های پایین دست اتیلن همچنان سیر نزولی داشته باشد. به گفته تاجران مستقر در جنوب شرق آسیا، خریداران بیشتر به خرید محموله های وارداتی با قیمت شناور تمایل دارند.

کاهش خرید اتیلن با ضعف بازار پایین دست

افت واردات پروپیلن با پایین آمدن یوان

بازار پروپیلن آسیا 25 نوامبر را بدون تغییر گذراند زیرا خریداران از خرید اسپات اجتناب کرده و منتظر روشن تر شدن اوضاع بازارهای پایین دست ماندند. بهای معاملات آتی ICE برنت ژانویه نیز در ساعت 08:30 دقیقه گرینویچ به وقت سنگاپور، با 1.21 دلار رشد به بشکه ای 85.91 دلار رسید. اما افزایش بهای نفت خام منجر به تقویت تقاضا در بازار پروپیلن نشد. قیمت پروپیلن شاندونگ در 25 نوامبر 7275 یوان در متریک تن ایکس تنک شنیده شد در حالی که پروپیلن شرق چین در همین مدت، 7125 یوان در متریک تن ایکس تنک بود. علیرغم اینکه پتروشیمی Sailboat بعنوان بزرگترین تولیدکننده ACN در چین، نرخ تولید را به ۹۰ درصد افزایش داد، بسیاری از تولیدکنندگان ACN در شمال شرق آسیا بر اساس جدیدترین تغییرات قیمت فرآورده های پتروشیمی آسیاتولید خود را با هدف کاهش حاشیه های ضعیف در میان مازاد عرضه و تقاضای ضعیف پایین دست کاهش دادند. پلتس ACN با ترم تحویل،  cfr چین را با 30 دلار کاهش در هفته 1570 دلار در متریک تن گزارش کرد.

ثبات قیمت بوتادین با ادامه معاملات آرام

پلتس بوتادین آسیا را در آخرین هفته نوامبر با ادامه داشتن معاملات آرام در طول هفته،با توجه به جدیدترین تغییرات قیمت فرآورده های پتروشیمی آسیا پایدار ارزیابی کرد. بوتادین cfr چین در  25 نوامبر 760 دلار در هر متریک تن گزارش شد در حالی که بهای fob کره نیز در مدت مشابه 750 دلار در متریک تن محاسبه شد. هم خریداران و هم فروشندگان تمایلی به درگیر شدن با قیمت های اسپات ثابت نداشتند. کاربران نهایی نیز تمایلی نداشتند قیمت پیشنهادی cfr چین  را به 700 دلار افزایش دهند در حالی که فروشندگان نیز به دلیل بالا بودن هزینه مواد اولیه، به ویژه نفتا، چندین محموله را با نرخ بالاتر از 800 دلار هم معامله کرده بودند. با توجه به گزارشات پلتس، اختلاف قیمت بین بوتادین و نفتا 61 دلار در متریک تن محاسبه شده است که کمتر از اسپرد معمول 300 دلاری در هر متریک تن است. قیمت بوتادین محلی با تشدید نگرانی ها از کند بودن رشد اقتصادی به دلیل محدویت های کووید-19، کاهش یافت با 300 دلار افت قیمت به 6400 یوان در متریک تن رسید.

در صورت تمایل به خرید مجله پلتس و اطلاع از جدیدترین تغییرات قیمت فرآورده های پتروشیمی آسیا می توانید با کارشناسان ما با در ارتباط باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *