قیمت اوره پریل و گرانول

قیمت اوره پریل و گرانول

قیمت اوره پریل و گرانول به تحلیل بازار نفت و گاز:

در هفته منتهی به ۸ دسامبر در منطقه بالتیک، قیمت های فروش آنی اوره پریل در معاملات و مذاکرات برای فروش به آفریقا و آمریکا کاهش یافت. یک تولید کننده، یک محموله به یکی از معامله گران‌ اوره در غرب آفریقا براساس ترم فوب بالتیک و به قیمت ۴۳۰ دلار در هر تن به فروش رساند و یکی دیگر‌ از معامله گران نیز در روز ۸ دسامبر در حال فروش اوره پریل با قیمت های بالاتر به آمریکای مرکزی می باشد. در اولین هفته از دسامبر اوره گرانول، فروش آنی نداشت ولی قیمت آن به دلیل افزایش تقاضا در بسیاری از بازار ها و مناسب بودن قیمت حمل و فرصت ایجاد شده برای انجام‌ معامله، افزایش یافت.

اوره روسیه، ارزان ترین در دریای سیاه

در حوزه دریای سیاه قیمت ها از سوی خریداران و فروشندگان اندکی افزایش یافت که نشان دهنده عرضه کم از سوی بنادر Poti و Batumi و کاهش هزینه های حمل بود ولی البته عرضه های انجام شده به قیمت ۵۳۰تا ۵۳۵ دلار در هرتن مشتری نداشت.اوره روسیه با قیمت پایین تری نسبت به قیمت های آسیای مرکزی عرضه شد که‌ در حدود ۴۷۰ دلار در هر تن بر اساس ترم فوب دریای سیاه بود.

کاهش قیمت اوره در اروپا و آفریقا

در فرانسه قیمت ها در LA Pallice که در هفته گذشته به ۵۹۰ یورو بر اساس ترم تحویل fcaرسیده بود، در این هفته معاملاتی بین ۶۱۰ تا ۶۲۰ دلار در هر تن انجام شد. قیمت ها در هر حال پایین بوده و بعید است تا پیش از پایان سال در فرانسه افزایش یابد.
در ایتالیا شرکت Arpa به دنبال فروش ۵ تا ۱۰ هزارتن اوره گرانول بود که مشتری به قیمت ۵۶۰ دلار در بازار بود ولی قیمت ۵۸۰ دلار برای خریداران جذابیتی نداشت.

آینده بازار اوره

قیمت اوره عرضه شده از سوی تولید کنندگان مصری کاهش داشت زیرا حجم زیادی از اوره در ماه دسامبر به فروش نرسیده است و تقاضا در حد پایینی قرار دارد. آخرین قیمت ها در حد ۵۵۵ دلار در هرتن برای ماه دسامبر بود و قیمت های ژانویه نیز ۵۷۰ دلار بر اساس ترم فوب بود. معامله گران بازهم انتظار ارزان شدن دارند که معامله ای با قیمت پایین تر انجام‌نشد. در الجزایر شرکت AOA قیمت های خود برای ماه ژانویه را ۵۴۰ دلار در هر تن براساس تر م فوب اعلام کرد وفروش به آمریکا نیز طبق فرمول خاص این شرکت به معامله خاصی منجر نشد.

کاهش تولید اوره به دلیل کاهش گازخانگی در ایران

در ایران در هفته منتهی به ۸ دسامبر مصادف با ۱۷ آذر، با کمتر شدن تولید معاملات هم کمتر شد و تولیدکنندگان قیمت های بالاتری نسبت به تقاضا های خریداران اعلام می کنند. عرضه تولید کنندگان با قیمت های ۴۹۰ تا ۵۰۰ دلار براساس فوب برای ماه دسامبر و ژانویه عرضه می شود ولی هیچ معامله ای صورت نمی گیرد. امکان انجام معامله با خریداران کشور ترکیه با قیمت ۵۸۰ دلار در هر تن دور از دسترس نیست و ممکن است به زودی به نتیجه برسد. با توجه به فصل زمستان، تولید اوره ایران به دلیل افزایش نیاز خانگی، بین ۱۵۰ تا ۲۰۰هزار تن از صادرات اوره ایران را کاهش داده است.

نمودار قیمت اوره گرانول

نمودار قیمت اوره گرانول

قیمت های اوره پریل به صورت فله در هفته منتهی به ۸ دسامبر مصادف با ۱۷ آذر، نسبت به هفته قبل در مناطق حوزه بالتیک و چین کاهش داشت. اوره گرانول به صورت فله در خاورمیانه و مصر و جنوب شرق آسیا و برزیل کاهش و در حوزه بالتیک، آمریکا و فرانسه افزایش یافت. آمونیوم سولفات‌ نیز در چین و برزیل کاهش قیمت داشت. آمونیوم نیترات در بالتیک بدون تغییرقیمت باقی ماند. 

مقایسه قیمت اوره گرانول درخاورمیانه با اوره برزیل از فوریه سال جاری میلادی تا کنون نشان و می دهد که نوسانات قیمت در هر دو منطقه مذکور بسیارشبیه بوده و در مقاطع حساس همچون فور یه سال جاری تفاوت های جزئی مشاهده می شود و اوره برزیل در این مقاطع کمی گران تر از خاورمیانه بوده است. در هر حال از فوریه به بعد قیمت اوره به شدت کاهش یافت و از کانال ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار به زیر ۵۰۰ دلار در ماه دسامبر رسید.

قیمت اوره پریل و گرانول

قیمت اوره پریل و گرانول

در هفته منتهی به ۸ دسامبر قیمت اوره گرانول در ایران، خلیج امریکا، نیو اورلئان آمریکا و هندوستان نسبت به هفته قبل تغییری نداشت. در خاورمیانه دریای بالتیک، فرانسه و دریای سیاه قیمت ها با افزایش توام بود ولی در مصر، الجزایر، شمال آفریقا، نیجریه، چین، جنوب شرق آسیا، ونزوئلا و مکزیک قیمت ها در هفته منتهی به ۸ دسامبر نسبت به هفته قبل کاهش یافت.

عدم تناسب ظرفیت کشتیرانی با میزان واردات اوره

حجم بالای اوره وارداتی به هندوستان در طی ماه‌های نوامبر تا ژانویه، نگرانی هایی‌ را برای دولت در خصوص ظرفیت پذیرش کشتی در بنادر بوجود آورده است که تصمیم گیری در خصوص مناقصات خرید بعدی را به تعویق انداخته است. عرضه محلی اوره در هندوستان فراوان است و به آسانی می توان‌ مناقصه بعدی خرید اوره از سوی هند را تا ماه ژانویه و بدون نیاز به برداشت از ذخایر به تعویق انداخت.

قیمت اوره و آمونیوم سولفات در بازار جهانی

در مالزی شرکت پتروناس در هفته منتهی به ۸ دسامبر اوره به قیمت ۴۸۵ تا ۴۹۰ دلار را براساس ترم تحویل فوب در قالب دو محموله به فروش رسانده است. محموله ۴۰۰۰ تنی به مقصد میانمار و محموله ۱۵۰۰۰ تنی به مقصد ساحل غربی آمریکای لاتین ارسال خواهد شد.

کاهش صادرات اوره اندونزی

شرکت Pupuk اندونزی در حال حاضر در بازار حضور ندارد و در انتظار مجوز دولت برای عرضه محصولات برای ماه ژانویه می باشد. صادرات اندونزی در ماه اکتبر ۱۶۵۴۰۰ تن در ماه اکتبر بود که نسبت به اکتبر سال گذشته ۴۶ درصد افزایش نشان می دهد. هندوستان اولین مقصد صادراتی اندونزی می باشد که تا کنون ۵۶۳۰۰ تن اوره از سوی اندونزی به این کشور صادر شده است در حالی که صادرات سال‌گذشته در حد صفر بوده است.

بسشترین صادرات اندونزی پس از هندوستان به ترتیب به کشور های موزامبیک و شیلی با صادرات ۴۵۳۰۰ تن و ۳۸۵۰۰ تن بوده است. سال گذشته صادرات به این دو کشور در حد صفر بوده است. صادرات اندونزی به سریلانکا از ۴۰ تن در سال‌گذشته به ۱۱۹۰۰ تن در سال جاری رسیده است. صادرات به فیلیپین نیز از۱۲۹۰۰ تن در سال گذشته در حدود ۴۱ درصد در ماه اکتبر سال جاری کاهش یافته است.

تقاضای محلی برای اوره در هفته منتهی به ۸ دسامبر در ویتنام با کاهش ۲۱ دلاری به ۵۶۳ دلار در هرتن در بسته بندی پلاستیکی رسید. تقاضای خرید و واردات بیشتر با شرایط فعلی محتمل نیست. در تایلند نیز خریداران بیشتر به فکر انجام خرید در ماه‌های ژانویه‌ و فوریه هستند و بعید است که در ماه پایانی سال و در روزهای باقیمانده از این سال دست به انجام‌خرید بزنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *