رشد صادرات گوگرد نسبت به سال 2022

رشد صادرات گوگرد نسبت به سال 2022

در چین واردات گوگرد از ماه ژانویه تا ماه می سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد ۹ درصدی به ۳.۴ میلیون تن رسید. واردات بیشتر گوگرد از کانادا و کره جنوبی باعث شد کاهش واردات گوگرد ذوب شده از ژاپن جبران شود. میزان تولید دی‌آمونیوم فسفات در طی ماه‌های می تا ژوئن باعث افزایش مصرف گوگرد شد ولی افزایش تولید محلی گوگرد از طریق پالایش نفت خام و گاز طبیعی در چین می تواند باعث کاهش واردات چین شود. واردات گوگرد اندونزی در فاصله ماه های ژانویه تا ماه می ۵۲ درصد افزایش یافت و به ۹۸۶ هزار تن رسید. 

تثبیت بازار گوگرد در سه ماهه چهارم سال میلادی

عرضه گوگرد در خاورمیانه در کوتاه مدت افزایش خواهد یافت و در نیمه دوم سال جاری میلادی ادامه عرضه زیاد باعث کاهش قیمت ها خواهدشد. در سه ماهه پایانی سال جاری و نیم سال اول سال ۲۰۲۴ میزان عرضه تعدیل خواهد شد و قیمت ها افزایش خواهد یافت. 

وضعیت فعلی بازار نشان دهنده وجود گوگرد مازاد بر نیاز در بازار جهانی است ولی میزان گوگرد مازار در حد خیلی زیادی نیست. علت اصلی کاهش قیمت گوگرد صرفا به عرضه زیاد آن مربوط نمی شود بلکه کاهش تقاضا در پایین دست نیز باعث کاهش قیمت گوگرد شده است. انتظار می رود قیمت هر تن گوگرد براساس ترم فوب در ماه سپتامبر به ۶۰ دلار در هر تن برسد و در سه ماهه چهارم مجددا تثبیت شود و سپس به دلیل افزایش تقاضا، افزایش یابد. 

افزایش صادرات گوگرد قزاقستان 

گوگرد قزاقستان که با خطوط ریلی روسیه حمل شده است در طی ماه‌های ژانویه تا ژوئن با ۱۳ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۲ میلیون تن رسید. علت افزایش صادرات قزاقستان از طریق راه آهن روسیه، افزایش ۲۴ درصدی تولید گوگرد پالایشگاه Kashagan قزاقستان‌نسبت به سال گذشته بود. برق با مشکل مواجه و کاهش یافته بود هم اکنون به سطح نرمال خود باز گشته است. 

قیمت روزانه گوگرد

تعطیلی یک واحد بزرگ تولید فسفات

شرکت Eurochem در صورت عدم توانایی در تا مین مواد اولیه به دلیل تحریم ،ممکن است واحد تولید فسفات Lifosa در در لیتوانی را از ماه اکتبر تعطیل کند. این مجموعه بزرگترین مرکز تولید فسفات در اروپا بوده که از ماه می تا کنون به دلیل انجام تعمیرات تعطیل بوده است. از شروع جنگ روسیه و اوکراین تاکنون این مجموعه مرتباً با وقفه در تولید مواجه شده است و از ماه آوریل سال گذشته به مدت‌های طولانی تعطیل بوده و یا با ظرفیت کم کار می‌کرده است. بحران های مکرر در Lifosa باعث گردید که میزان مصرف گوگرد این واحد تولیدی مرتباً تغییر کند و به دلیل تغییرات گسترده و نیزتحریم‌های اعمال شده بر روی این واحد تولیدی،این واحد متحمل ضرر های سنگینی از سال گذشته تا کنون شده است. 

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *