بازار گوگرد در سه ماهه پایانی سال 2022 + آرگوس

بازار گوگرد در سه ماهه پایانی سال 2022

بازار گوگرد در سه ماهه پایانی سال 2022 طبق پیش بینی آرگوس:

رشد تقاضای فسفات بعد از رکود 2022

پیش بینی می شود تقاضای فسفات در سال 2022 کاهش یافته و زیان حدود 1 میلیون متریک تنی را در پی داشته باشد. این امر به دنبال بازگشت به رشد سال 2023 و محقق شدن پیش بینی های فعلی پیرامون پروژه های تولید اسید فسفریک و فلزات محقق خواهد شد. در ادامه تیم تحلیلی بازار نفت و گاز خبر از افزایش قیمت جهانی گوگرد می دهد.

بازار گوگرد در سه ماهه پایانی سال 2022

بازار گوگرد در سه ماهه پایانی سال 2022

در حال حاضر انتظار داریم محدودیت های صادراتی کودهای فسفات فرآوری شده در چین در طول سه ماهه اول سال 2023 همچنان به قوت خود باقی بمانند. قیمت نیکل در بورس فلزات لندن در اوایل دسامبر بالاتر از 30,00 دلار در هر تن در حال معامله بود. بازارها همچنان به تعهد چین برای کاهش محدودیت های کووید-19 و اولویت بخشیدن به رشد اقتصادی خوش بین هستند که چشم انداز تقاضای فلزات را شفاف سازی می کند.

رشد تقاضای منطقه ای اسید فسفریک تا سال 2026 با تاثیرپذیری از بازارهای آفریقا افزایش می یابد و از طرفی، رشد تقاضای خاورمیانه 2.6 میلیون متریک تن در سال تعیین شده است در حالی که این رقم در شمال شرق آسیا پیش بینی می شود 1.3 میلیون متریک تن در سال کاهش یابد. تقاضای محصولات غیرکودی نشان دهنده رشد 23 درصدی تقاضای گوگرد جهانی در سال 2021 است. این رقم تا سال 2024 به 26 درصد افزایش خواهد یافت.

عدم اطمینان از عرضه روسیه در آینده

برآوردها از افزایش ظرفیت جهانی برای سال 2022 در سه ماهه گذشته ثابت گزارش شد. انتظارات از رشد عرضه خاورمیانه و شمال شرق آسیا در سال جاری رو به رشد است. سرعت انجام پروژه ها در خاورمیانه دسترسی به صادرات را تا 10 درصد در سال 2023، حدود 1.7 میلیون تن رشد خواهد داد.

بازار گوگرد در سه ماهه پایانی سال 2022

بازار گوگرد در سه ماهه پایانی سال 2022

عملیات تجاری در پالایشگاه الزور کویت آغاز شده و انتظار می رود در سال 2023 به ظرفیت کامل برسد که اخیرا پس از شروع پروژه سوخت های پاک افزایش یافته بود. دیدگاه میان مدت عرضه در چین سالم و قوی است، به طوری که 4 میلیون تن در سال تا سال 2027 رشد خواهد داشت. انتظار می رود سیاست زیست محیطی چین همچنان یک خطر جدی برای دیدگاه بلند مدت در تولید گوگرد باشد.

پیش بینی قیمت گوگرد در سال 2023

خاورمیانه 5.4 میلیون تن به ظرفیت گوگرد در طی سال های 2021 تا 2026 خواهد افزود و محرک اصلی برای صادرات جدید در میان مدت باقی می ماند. انتظار می رود سهام محدود با عرضه جدید وارد بازار شود. چشم انداز عرضه گوگرد روسیه همچنان به طور قابل توجهی مبهم مانده است و انتظار می رود در سال 2023 با کاهش صادرات مواجه شویم.

افزایش قیمت جهانی گوگرد با سقوط بازار

افزایش قیمت جهانی گوگرد در سه ماهه گذشته به دنبال سقوط بازار ادامه یافت. میانگین قیمت ها در بازارهای صادراتی کلیدی درسپتامبر-دسامبر بیش از 70 دلار در هر تن افزایش داشت. اما با اصلاح دیگری در بازار، انتظار می رود قیمت ها در کوتاه مدت به دلیل کند شدن قیمت فسفات فرآوری شده و تضعیف تقاضا به سقف برسد. قیمت گوگرد تحویلی در ماه های اخیر شاهد روند صعودی بوده و افزایش واردات نیکل در اندونزی از سیر صعودی حمایت کرده است.

قیمت های جهانی اسید سولفوریک در سه ماهه گذشته بی ثبات گزارش شدند اما کاهش تقاضا در بازارهای دی اکسید تیتانیوم، کاپرولاکتام و فسفات فرآوری شده تاثیر منفی بر قیمت اسید داشت. بحران انرژی همچنان به تاثیر بر دینامیک های بازار اسید سولفوریک در شمال غرب اروپا ادامه می دهد.

بازار گوگرد در سه ماهه پایانی سال 2022/ آرگوس

بازار گوگرد در سه ماهه پایانی سال 2022/ آرگوس

بازار کساد فسفات فرآوری شده همچنان ادامه داشته و فشار نزولی بر قیمت ها را تشدید می کند. پیش بینی می شود این روند با مازاد عرضه DAP همچنان در سال 2023 ادامه داشته باشد.

کاهش رشد تقاضای گوگرد در 2026-2021

پیش بینی می شود تقاضای جهانی گوگرد تا سال 2026 به 76.5 میلیون تن برسد که نشان دهنده افزایش 8.4 میلیون تنی در سال 2021 است. بازار کود نیز با رشد تقاضای پیش بینی شده، محرک اصلی رشد اقتصادی گوگرد کمتر از 4 میلیون تن در سال است. در راستای استفاده باتری های EV از فلزات مس و نیکل، محرک اصلی بازار گوگرد ظهور وسایل نقلیه الکتریکی (EVs) عنوان شد.

جدول قیمت جهانی گوگرد

رشد تقاضا در افریقا قابل پیش بینی است چون که توسعه برنامه ریزی شده در ظرفیت تولید اسید فسفریک را می توان انتظار داشت. پیش بینی های منطقه مصرف گوگرد در تمام بخش ها را تا 2.6 میلیون تن در سال افزایش خواهد داد. بخش صنعتی دومین حوزه رشد کودها است و ما انتظار داریم رشد امروزه 24 میلیون تن در سال تا سال 2026 به 13.8 میلیون تن در سال برسد.

رشد تقاضای گوگرد در بخش اسید فسفریک

رشد تقاضای گوگرد در بازار اسید فسفریک در سال 2022 به دنبال آخرین ارزیابی ها از تولید اسید فسفریک، با 1.1 میلیون تن کاهش نسبت به سه ماهه گذشته ارزیابی شده است. تضعیف تقاضا در طول سال ادامه دارد و انتظار می رود با 1.5 میلیون تن کاهش به 38.7 میلیون تن در سال برسد. با توجه به پیش بینی های انجام شده، رشد بازار اسید فسفریک منطقه تا سال 2026 همچنان ادامه خواهد داشت و انتظار می رود 4.3 میلیون تن در سال باشد. این میزان 4.7 میلیون تن نسبت به سه ماهه گذشته کاهش دارد اما پس از بخش های صنعتی و نیکل، نشان دهنده رشد 51 درصدی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *