آینده بازار قیر

آینده بازار قیر

آینده بازار قیر به تحلیل بازار نفت و گاز :

بازار جهانی قیر تا پیش از امسال چیزی در حدود 49.47 میلیارد دلار ارزش گذاری شد. همچنین تا سال 2027 نرخ رشد سالیانه ترکیبی بیش از 4.4 درصد، برای این بازار پیش بینی می‌ شود. در ادامه با ما همراه باشید تا به تحلیل بازار این ماده با ارزش پرداخته و عوامل موثر بر این بازار را بررسی کنیم.

قیر چیست و چه ویژگی ‌هایی دارد؟

قیر ماده‌ای سیاه رنگ یا متمایل به قهوه‌ ای است که در دی سولفید کربن قابل حل است. این ماده دارای انواع مختلفی است که عبارتند از: قیر خالص یا پالایشگاهی، قیر طبیعی، قیر امولسیون، قیر محلول و قیر دمیده. آنچه که ما به عنوان قیر از آن یاد می‌کنیم قیر پالایشگاهی است. قیر پالایشگاهی سنگین‌ ترین برش نفتی در برج تقطیر نفت خام یک پالایشگاه است. از این ماده کاربرد های مختلفی نظیر راه سازی دارد. قیر در راه سازی با مصالح سنگی مخلوط می‌ شود، به عنوان ماده چسباننده عمل می‌کند و نهایتا آسفالت یا بتن آسفالتی را تشکیل می‌ دهد.

از کاربرد های دیگر قیر میتوان به عنوان عایق رطوبتی در نمدهای سقفی و همچنین به عنوان ماده چسباننده، اشاره کرد. در واقع ویسکوزیته و چسبندگی مناسب و همچنین خواص فیزیکی خوب قیر سبب شده که از آن به عنوان ماده اولیه در ساخت مخازن آب، سد ها و پل‌ ها استفاده شود.

عوامل موثر بر رشد بازار جهانی قیر

در حال حاضر عوامل متعددی در جهان وجود دارد که سبب رشد بازار قیر در سال‌های آینده می‌ شود. یکی از این عوامل رشد جوامع و تخصیص بودجه جهت توسعه زیر ساخت‌ های شهری و راه سازی است. این اتفاق بیشتر در کشور های در حال توسعه و نیز کشور های توسعه یافته مشاهده می‌ شود. در نتیجه این تصمیمات منجر به افزایش استفاده از قیر در صنایع مربوط به تعمیر و نگهداری و ساخت راه‌ ها می‌ شود.

قیمت جهانی قیر

افزایش پیشرفت و توسعه زیر ساخت‌ ها در جوامع در حال توسعه و همچنین ساخت کارخانه‌ های جدید سبب افزایش تقاضا برای این محصول پرکاربرد شده است. قیر دارای ویسکوزیته و چسبندگی مناسبی است. همچنین در برابر آب مقاومت بالایی از خود نشان می‌ دهد و همین امر سبب افزایش استفاده از آن در مصارفی مانند آب بند و عایق می‌ شود. در نتیجه خواص و ویژگی‌ های منحصر بفرد قیر نیز سبب رشد بازار جهانی این محصول شده اند.

جشم انداز بازار قیر در سایه جنگ اوکراین

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، قیر سنگین‌ ترین برش نفتی در برج تقطیر نفت خام است. برخی فرایندهایی که در طول تولید قیر انجام می‌ شوند، مانند تقطیر خلاء و یا فلاشینگ خلاء باقیمانده اتمسفر از برج تقطیر، تاثیرات زیست محیطی مخربی را به دنبال خواهند داشت. این فرایند ها بر کیفیت آب و هوای محیط اطراف، زیستگاه‌ های حیات وحش و حتی سلامت انسان‌ ها اثر گذار هستند. ذرات مخربی که در طی این فرایند ها تولید و در هوا پخش می‌شوند، عبارتند از: ذرات ریز PM2.5 و PM10، هیدروژن سولفید، دی اکسید گوگرد و ترکیبات آلی فرار یا VOC.

افزایش استفاده از قیر جهت روسازی راه‌ ها

استفاده از قیر جهت روسازی راه‌ها

استفاده از قیر جهت روسازی راه‌ ها

قیری که برای روسازی راه‌ ها مورد استفاده قرار می‌گیرد بیشترین سهم بازار را به خود اختصاص می‌ دهد. علت این امر افزایش فرایند های عمرانی و ساخت جاده‌ هاست. پیش بینی می‌ شود که تا سال 2027 سهم قیر روسازی از بازار نزدیک به 60 درصد ارزش بازار قیر باشد. همچنین لازم به ذکر است که چیزی در حدود 85 درصد از کل قیر تولیدی در پالایشگاه‌ ها به عنوان ماده چسبنده در آسفالت جاده‌ ها، پارکینگ‌ ها، فرودگاه‌ ها و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ساخت پیاده رو‌ها از قیر با درجه نفوذ 70-60 استفاده می‌ شود. علت این انتخاب استحکام پیاده رو ها و نیز قابلیت تعمیر سریع آن‌ ها است. قیر 70-60 تحت عنوان قیر روسازی نیز شناخته می‌ شود. به صورت معمول برای ساخت آسفالت مناسب برای راه‌ ها باید قیر به عنوان یک ماده چسباننده یا Binder با مصالح سنگی، مانند شن و سنگ‌های خرد شده، ترکیب شود.

قیر

قیر

تعداد وسایل نقلیه موتوری در جهان، به ویژه درکشور های درحال توسعه مانند کشور های ناحیه آمریکای لاتین و آسیا و اقیانوسیه، در حال افزایش است. در نتیجه نیاز به ساخت جاده‌ های مناسب رفت و آمد در سال‌ های آینده افزایش خواهد یافت. لازم به ذکر است که فروش جهانی خودرو در سال 2020 به 77.62 میلیون دستگاه رسیده و انتظار می‌ رود که تا پایان 2027 این میزان به 125.43 میلیون دستگاه برسد.

واضح است که نیاز به جاده‌ های با کیفیت بالاتر و وسیع‌ تر نیز بیش از پیش احساس می‌ شود. به دلیل اینکه قیر مورد استفاده برای روسازی جاده‌ها ماده‌ای در دسترس و ارزان قیمت است، بازار قیر نیز در نتیجه افزایش پروژه‌ های راه سازی در جهان، رشد قابل توجهی را تجربه خواهد کرد. با توجه به کاربرد زیاد قیر در این فرایند ها نرخ رشد سالانه ترکیبی در حدود 4.2 درصد برای این ماده پیش بینی می‌ شود.

افزایش ساخت راه‌ ها از طریق زیر ساخت‌ های جدید

افزایش ساخت راه‌ها از طریق زیرساخت‌های جدید

افزایش ساخت راه‌ها از طریق زیرساخت‌های جدید

قیر در بازار جهانی بر اساس کاربری به دسته‌ هایی نظیر قیر مورد استفاده برای ساخت جاده‌ ها، آب بند ها، مواد چسباننده، عایق‌ ها و غیره طبقه بندی می‌ شود. قیر مورد استفاده برای ساخت جاده‌ ها، در سال 2020 بیشترین سهم بازار را به خود اختصاص داده و درآمدی بیش از 41.69 میلیارد دلار را کسب کرده بود. پیش بینی می‌ شود این بخش تا سال 2027 نیز همچنان بیشترین سهم بازار را به خود اختصاص دهد.

مطابق با آمار ارائه شده بیشترین محل استفاده از قیر، در راه سازی است. در واقع جایی که قیر به عنوان یک ماده چسباننده مصالح سنگی را به همدیگر متصل می‌کند و سبب ساخت اسفالت می‌ شود. علاوه بر ساخت جاده‌ های جدید در این بخش، از قیر برای تعمیر و روسازی جاده‌ ها، باند های فرودگاه، پل‌های هوایی و غیره نیز استفاده می‌ شود.

جدیترین تحلیل گوگرد جهانی

رشد قابل توجه بازار قیر در کشورهای آسیا و اقیانوسیه

رشد قابل توجه بازار قیر در کشورهای آسیا و اقیانوسیه

رشد قابل توجه بازار قیر در کشورهای آسیا و اقیانوسیه

پیش بینی می‌ شود که در سال 2027، به دلیل افزایش کاربرد محصولات قیر، بازار مصرف آسیا و اقیانوسیه از 35 میلیارد دلار نیز فراتر برود. همچین لازم به ذکر است که صنعت ساخت و ساز جاده و بزرگراه در کشور های منطقه آسیا اقیانوسیه ماننند چین، هند و استرالیا، به سرعت در حال افزایش است. درنتیجه این موارد پیش بینی می‌ شود که سرمایه گذاری در بازار قیر نیز با رشد قابل توجهی همراه باشد.


نقش آفرینان جهانی در صنعت قیر در حال توسعه محصولات خود هستند. توسعه محصولات سبب افزایش قابلیت‌ های تجاری این شرکت‌ ها خواهد شد. در نتیجه این شرکت‌ ها دامنه محصولات تولیدی خود را افزایش می‌ دهند. به دنبال افزایش محصولات، آن‌ ها به خوبی می‌توانند پاسخگوی تقاضای بوجود آمده در بازار قیر باشند.

تولید کنندگان قیر در جهان

برخی از تولید کنندگان کلیدی قیر در جهان عبارتند از:

 • ExxonMobil
 • Athabasca Oil Corporation
 • Royal Dutch Shell
 • TotalEnergies
 • Nynas
 • Valero Energy Corporation
 • Chevron Texaco Corporation
 • Indian Oil Corporation
 • Suncor Energy
 • China Petroleum و  Chemical Corporation
 • Nustar Energy
 • Bouygues
 • Villas Austria GmbH
 • Gazprom-Neft
 • Marathon Oil Corporation
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *