زمستان معتدل بهای گاز طبیعی اروپا را به نصف کاهش می دهد

بهای گاز طبیعی اروپا

ذخایر گاز طبیعی اروپا در سطح بالایی است و در مسیر پر شدن قبل از زمان برنامه ریزی شده قرار دارد. این روند به دولت‌ها و صنایع اطمینان می‌دهد که بحران انرژی سال گذشته امسال تکرار نخواهد شد.

بهای گاز طبیعی یک دهم رکوردهایی است که در تابستان گذشته، که روسیه عرضه خط لوله به اروپا را کاهش داد، مشاهده شد. با این حال، نوسانات ادامه خواهد داشت زیرا قیمت و تقاضا در آستانه و حتی در طول زمستان آینده به دو عامل خارج از کنترل اتحادیه اروپا بستگی دارد: یکی، آب و هوا و دیگری، سهم منابع انرژی تجدیدپذیر در شرایط آب و هوایی.

اروپا زمستان 2023-2022 را به لطف هوای معتدل‌تر زمستان، کاهش مصرف اتحادیه اروپا و تضعیف تقاضا در صنعت به دلیل هزینه‌های بالای انرژی، بدون کمبود گاز یا جیره‌بندی گاز پشت سر گذاشت. پیش از زمستان 2024-2023، اروپا تنها می‌تواند به داشتن زمستان دیگری با دمای ملایم‌تر بدون یخبندان طولانی امیدوار باشد که تقاضای گاز گرمایشی و تولید برق با سوخت گاز را افزایش دهد.

به گفته مورگان استنلی، در صورت تکرار یک زمستان ملایم دیگر که ممکن اما به دور از قطعیت است قیمت گاز اروپا ممکن است از سطح فعلی پایین‌تر رفته و به نصف یعنی 16.85 دلار (15 یورو) در هر مگاوات ساعت کاهش یابد.

تحلیلگران مورگان استنلی در یادداشت تحقیقاتی این هفته نوشتند “اگر هوا گرم‌تر شود و انرژی‌های تجدیدپذیر عملکرد قوی داشته باشند، قیمت گاز ممکن است به پایین‌تر از پایان سال 2020 برسد.

معاملات آتی در هاب TTF، معیار معاملات گاز اروپا، روز پنجشنبه به 30.60 دلار (27.24 یورو) در هر مگاوات ساعت رسید در حالی‌که قیمت معاملات آتی دسامبر تا فوریه حدود 56 دلار (50 یورو) در هر مگاوات ساعت است.

در دیگر سناریوها، اگر زمستان 2024-2023 سردتر از حد معمول باشد و انرژی‌های تجدیدپذیر نتوانند بیش از حد برق تولید کنند، قیمت‌ها ممکن است به 112 دلار (100 یورو) در هر مگاوات ساعت افزایش یابد.

مورگان استنلی گفت “بعد از اکتبر ممکن است قیمتها حدود 50 دلار (45 یورو) در هر مگاوات ساعت افزایش یابند”. این هفته، قیمت‌های اروپا نسبت به ژوئن کاهش یافت زیرا تقاضا علیرغم موج گرمای طولانی مدت در بحبوحه رکود صنعتی همچنان ضعیف است.

قیمت‌ها در ماه ژوئن افزایش یافت زیرا تعمیر و نگهداری در چندین میدان گازی بزرگ نروژ و مسیرهای صادراتی باعث کاهش عرضه ازطریق خطوط لوله نروژ به اروپا شد که اکنون بزرگترین تامین کننده گاز اروپاست. با بازگشت میدان گازی عظیم ترول پس از تعمیر و نگهداری، عرضه نروژ افزایش یافت که همراه با تقاضای کمتر، قیمت گاز اروپا را به پایین‌ترین سطح در یک ماه گذشته رساند.

ذخایر نیز افزایش یافته و اعتماد بیشتری به دولت‌ها تا قبل از رسیدن زمستان می‌دهد. براساس داده‌های زیرساخت گاز اروپا (GIE)، سایت‌های ذخیره‌سازی گاز در سراسر اتحادیه اروپا از 12 جولای تاکنون ۸۰.۳ درصد پر شدند.

به نوشته مورگان استنلی، اتحادیه اروپا هدفی را برای رسیدن به ذخیره 90 درصدی گاز کامل تا اول نوامبر 2023 تعیین کرده است که نه تنها زودتر از موعد مقرر به این هدف خواهد رسید، بلکه می‌تواند مخازن خود را تا اوایل سپتامبر 100 درصد پر کند.

ریستاد انرژی همچنین معتقد است اروپا زودتر از زمان برنامه‌ریزی شده به این هدف خواهد رسید. لو مینگ پانگ، تحلیلگر ارشد در ابتدای این ماه (جولای) گفت “با در نظر گرفتن پیشینه تقاضا و سناریوهای مختلف عرضه، تأسیسات ذخیره‌سازی حتی ممکن است قبل از زمستان امسال پر شوند و درنتیجه جریان گاز به جای دیگری منحرف شود”. تکمیل سایت‌های ذخیره سازی گاز خبر خوبی برای مصرف کنندگان و دولت‌های اروپایی در زمستان امسال خواهد بود.

اروپا از پاییز گذشته موفق به نصب پایانه‌های اضافی واردات LNG شده است و جریان ثابت محموله‌های LNG نیز بازار را آرام می‌کند به طوری‌که در سایه این آرامش، زمستان 2023-2022 به آن بدی که تصور می‌شد، نمی‌تواند باشد. اما عدم قطعیت‌ها از آب و هوای زمستان و توانایی انرژی های تجدیدپذیر برای تامین برق بیشتر بالا است. از زمان شروع بحران انرژی، اروپا هنوز زمستان واقعاً سردی را تجربه نکرده است که پیش‌بینی قیمت‌ها را به اندازه پیش‌بینی دمای ماه دسامبر در جولای دشوار کند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *