رشد قوی تقاضا قیمت های جهانی اوره را افزایش داد

قیمت های جهانی اوره

تحلیل آیسیس از تازه ترین تحولات بازار اوره

  • اوره گرانول خاورمیانه: 325-351 دلار
  • اوره گرانول ایران: 290-300 دلار

مهمترین تحولات بازار اوره

  • افزایش قیمت اوره در مصر به دلیل تقاضای آرژانتین
  • افزایش فروش کشورهای عربی با ادامه تقاضای استرالیا
  • آغاز مجدد تولید برونئی، تعطیلی واحد تولید در مالزی
  • رشد چشمگیر تقاضای برزیل برای فصل آینده

تازه ترین تحلیل ها نشان می دهد قیمت های جهانی اوره تحت تاثیر رشد فزاینده تقاضا از یک سو و کاهش عرضه و تولید، با جهش روبرو شده است به طوری که قیمت اوره در اروپا به بالای 420 دلار در هر تن رسیده است.

پیش بینی مناقصه واردات هند، احیای مجدد خرید در برزیل، ادامه تقاضا از استرالیا، درخواست های جدید از آرژانتین و عرضه محدود در چین و آسیای جنوب شرقی همچنان به افزایش قیمت اوره ادامه می دهد. بازگشت خریداران برزیلی به بازار برای نخستین بار در دو سال گذشته، روند صعودی قیمتها را شتاب بخشیده است. خریداران در سایر بازارها نیز برای نیازهای سریع وارد عمل شده اند.

قیمت اوره گرانول

قیمت اوره گرانول

مجوزهای صادراتی در چین هنوز به کندی دریافت می شود، در حالی که مالزی تعمیرات یک واحد تولیدی دیگر را اعلام کرده است، برونئی پس از حدود دو ماه کارخانه های خود را مجدداً راه اندازی کرده است.

مصر فروش گرانول را با قیمت 380 دلار در هر تن فوب به پایان رساند و الجزایر یک دلار بالاتر از این سطح فروخت.

زمان برگزاری مناقصه بعدی واردات هند و در دسترس بودن آن در چین، مسیرهای آینده بازار را تعیین خواهد کرد.

انتظار می رود چین در ماه آگوست حجم صادرات خود را افزایش دهد زیرا فصل داخلی به پایان رسیده است، اما پیش بینی رفتار صادرات چین در چند ماه گذشته چالش برانگیز بوده است.

خاورمیانه

در خلیج فارس، آخرین تجارت گرانول با قیمت 325 دلار/تن فوب برای محموله اوت به پایان رسید، پس از آن فروش با قیمت 351 دلار/تن فوب برای محموله اواخر سپتامبر افزایش یافت.

در عمان، اکنون شنیده می شود که SIUCI 40000 تن اوره دانه ای را به قیمت 325 دلار در هر تن فوب برای محموله اوت فروخته است. سپس SIUCI 45000 تن اوره گرانول را به قیمت 351 دلار در هر تن فوب به یک تاجر برای ارسال در اواخر سپتامبر فروخت.

آخرین تجارت گرانول

آخرین تجارت گرانول

SABIC در عربستان سعودی در 29 ژوئن یک محموله گرانول را با قیمت پایین 310 دلار بر تن FOB برای بارگیری در ماه اوت، احتمالاً به استرالیا، فروخت، قیمت به طور قابل توجهی بالاتر از آخرین تجارت در خلیج فارس است.

در ایران، پیشنهادات اوره گرانول 290 تا 300 دلار به ازای هر تن فوب برای حمل و نقل جولای تا آگوست است، در حالی که قیمت پیشنهادی حدود 280 دلار در هر تن فوب است. با توجه به اینکه قیمت ها با تخفیف در سایر بازارها معامله می شوند، علاقه به مواد ایرانی افزایش یافته است.

پیش از این، شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه (KPIC) در مناقصه 5 ژوئیه خود برای ارسال در نیمه اول ژوئیه 25000 تن را به قیمت 273 دلار / تن فوب فروخت، در حالی که لردگان در 6 تیرماه 10000 تن را به قیمت 270 دلار / تن فوب به پایان رساند. قیمت گاز داخلی اخیراً در ایران افزایش قابل توجهی داشته است که هزینه های تولید را افزایش می دهد.

بر اساس داده‌های گمرک، ایران در ژوئن 468183 تن اوره صادر کرد که 6 درصد از 440321 تن در ژوئن 2022 افزایش داشت زیرا تولیدکنندگان حجم بیشتری را به ترکیه و سریلانکا صادر کردند. در نیمه اول سال 2023، صادرات اوره در مجموع به 2.1 میلیون تن رسید که 5 درصد از صادرات نزدیک به 2.2 میلیون تن در نیمه اول 2022 کاهش داشت. این کاهش به دلیل افت تولید مرتبط با عرضه گاز در اوایل سال بود.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.icis.com 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *