تحلیل بازار جهانی اوره در هفته دوم آگوست 2023

تحلیل بازار جهانی اوره در هفته دوم آگوست 2023

تحلیل بازار جهانی اوره

 • احساسات در بازار اوره پس از مناقصه هند ملایم تر می شود.
 • قیمت هند پایین تر از حد انتظار
 • در دسترس بودن صادرات چین افزایش می یابد.
 • قیمت اندونزی به دلیل تقاضای استرالیا و محلی افزایش یافت.

قیمت اوره در برخی بازارها از جمله برزیل شروع به کاهش کرده است زیرا سرخوشی و امیدواریهای دو ماه اخیر شروع به آرام شدن کرده است. پیشنهادات در مناقصه واردات هند کمتر از حد انتظار بود که عمدتاً به دلیل صادرات بیشتر از چین بوده است. انتظار می رود هند حتی در سطوح قیمتی پایین تر از حد انتظار حدود یک میلیون تن به دست آورد که به احساسات ملایم تر در بازار افزوده است.

نگاهی اجمالی به قیمت نقدی اوره گرانول و اوره پریل

نگاهی اجمالی به قیمت نقدی اوره گرانول و اوره پریل

چین احتمالاً 600000 تن به هند عرضه خواهد کرد که بالاتر از برآوردهای قبلی است. همچنین انتظار می‌رود کشورهای خلیج فارس و روسیه بیشتر از آنچه قبلاً اشاره شده بود به هند ارسال کنند، زیرا قیمت‌ها در بازارهای دیگر از جمله برزیل و ایالات متحده در حال کاهش است.

برزیل محصولات اصلی و تحریم شده زیادی در دسترس دارد، در حالی که ایالات متحده شاهد کمبود فعالیت جدید است. تعمیر و نگهداری در اکثر بازارها از جمله آسیای جنوب شرقی و روسیه به پایان رسیده است که منجر به عرضه بهتر در ماه سپتامبر می شود.

وضعیت عرضه گاز مصر بهبود یافته است و انتظار می رود تولیدکنندگان تا پایان هفته یا اوایل هفته آینده با ظرفیت کامل تولید کنند. تنها بازاری که شاهد افزایش قیمت بوده است، جنوب شرق آسیا است، جایی که اندونزی پس از نزدیک به سه ماه در مناقصه شرکت کرد. تقاضا از استرالیا و جنوب شرق آسیا همچنان از بازار حمایت می کند.

تقاضای اروپا در ماه سپتامبر از سر گرفته می شود، در حالی که آمریکای لاتین نیز نیاز به خرید بیشتری دارد، اما به دلیل ظهور مجدد صادرات چین، احساسات به اندازه چند هفته پیش ثابت نیست.

روند قیمت اوره گرانول و اوره پریل از سپتامبر 2022 تا جولای 2023

روند قیمت اوره گرانول و اوره پریل از سپتامبر 2022 تا جولای 2023

چشم انداز بازار جهانی اوره

 • عرضه گاز در مصر به حالت عادی باز می گردد.
 • هند در مسیر خرید یک میلیون تن
 • چین ممکن است 600000 تن عرضه برای هند داشته باشد.
 • روسیه از سپتامبر 8 درصد مالیات بر صادرات وضع می کند.

دریای سیاه

در دریای سیاه، برخی از معاملات در بازار اوره با قیمت 400-405 دلار در هر تن فوب برای اوره دانه ای نهایی شده است. پیشنهادات همچنان به قیمت 410-435 دلار / تن فوب برای محموله های اوت و سپتامبر است، اما خریدارانی پیدا نمی شوند.

پیشنهادی از ترکمنستان در انتهای محدوده قیمتی شنیده شد. سطوح 360 دلار در هر تن فوب برای مواد ازبکستانی و ترکمنستانی شنیده شد، اما این مورد تأیید نشد. در پوتی، سوکار محموله هایی را به بلغارستان، مولداوی، رومانی، ترکیه و اوکراین حمل می کند.

انتظار می‌رود که EuroChem ارسال محموله‌های اوره پریل به هند را مورد بررسی قرار دهد. تقاضای بعدی در اوکراین برای محموله سپتامبر خواهد بود. در بازار داخلی قیمت ها هنوز 70 تا 80 دلار در هر تن کمتر از سطحی است که از دریای سیاه مشاهده می شود.

مدیترانه

در ترکیه فعالیت کم است. سطوح اوره گرانول در مقایسه با هفته قبل به دلیل کمبود تقاضا کمتر است زیرا خریداران منتظر دیدن حجم نهایی تعهد شده در هند هستند. در اسکندرون، اوره گرانول از ترکمنستان به قیمت 385 دلار در هر تن CIF بدون پرداخت عوارض عرضه می شود. این مورد هیچ خریداری پیدا نکرد زیرا خریداران انتظار کاهش بیشتر قیمت ها را دارند.

آخرین معامله مربوط به 10000 تن اوره گرانول ایران به قیمت 410 دلار / تن CFR بدون پرداخت عوارض بود. تنها درخواست این هفته از Gubretas برای خرید 6000 تن اوره دانه‌ای برای تحویل در ماه اوت است.

بر اساس داده های گمرک، واردات اوره ترکیه در نیمه اول سال 2023 تقریبا دو برابر شد و به نزدیک به 2 میلیون تن رسید که 95 درصد بیشتر از یک میلیون تن وارداتی در نیمه اول 2022 بود.

هزینه حمل و نقل محموله های اوره

هزینه حمل و نقل محموله های اوره

خاورمیانه

در خلیج فارس، برآورد می شود که تامین کنندگان ممکن است 300000 تا 350000 تن اوره را به هند ارسال کنند که بیشتر از مقدار 200000 تنی است که پیش از این تخمین زده شده بود، زیرا نت بک در آمریکای لاتین و ایالات متحده شروع به کاهش می کند.

در ابتدا تمایل محدودی از سوی تولیدکنندگان برای مطابقت با کمترین پیشنهادات در هند وجود داشت، زیرا نت بک با قیمت 380 تا 385 دلار در هر تن فوب کمتر از حد انتظار است.

در امارات متحده عربی، Fertiglobe در 7 اوت 30000 تن اوره گرانول را به قیمت 414 دلار / تن FOB Ruwais برای بارگیری سپتامبر فروخت. هفته گذشته تولیدکننده مقدار مشابهی را به قیمت 411.50 دلار در هر تن فوب برای بارگیری سپتامبر فروخت

انتظار می رود در عمان، مواد قابل توجهی از OMIFCO و SIUCI به هند ارسال شود. در قطر و عربستان سعودی، منتجات و سابیک هیچ برنامه اولیه ای برای عرضه به هند ندارند.

ایران

در ایران پیشنهادات اوره دانه‌ای از تولیدکنندگان به قیمت 390 دلار/ تن فوب برای حمل‌ و نقل اوت و سپتامبر است. هیچ معامله ای به نتیجه نرسید، زیرا خریداران منتظرند تا نتیجه مناقصه هند را ببینند. آخرین معامله 380-385 دلار / تن فوب برای ماه اوت و سپتامبر از لردگان پتروشیمی کرمانشاه و مسجد سلیمان بود.

تولیدکنندگان ایرانی در ماه اوت تاکنون 170 هزار تن صادرات داشته اند که 39 درصد آن به برزیل، 13 درصد به ترکیه، 12 درصد به جنوب شرق آسیا بوده است، در حالی که مقصد مابقی مشخص نیست.

قیمت اوره در ایران

قیمت اوره در ایران

 • قیمت نقدی اوره گرانول و پریل در مناطق مختلف جهان
 • قیمت اوره گرانول ایران در مقایسه با هفته گذشته 25 دلار در هر تن کاهش یافت و به 355 تا 385 دلار رسیده است.
 • قیمت اوره گرانول ایران 4 هفته قبل به 280 تا 290 دلار رسیده بود.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.icis.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *