بازار اوره در ماه ژوئن 2023

بازار اوره در ماه ژوئن 2023

چشم انداز یک تا شش ماهه قیمت اوره

پیش بینی می‌شود که قیمت هر تن اوره در ماه جولای در خاورمیانه و شمال آفریقا به کف قیمتی خود یعنی ۲۵۰ دلار در هر تن برسد. اگر صادر کنندگان چینی این قیمت‌ها را بپذیرند قیمت ممکن است از سطح ۲۵۰ دلار نیز پایین تر رود. البته با توجه به فصل کشت و کار قیمت اوره تولید محلی چین تا حدودی رقابتی شده است. 

ازسوی آرگوس این پیش بینی صورت گرفته است که تولید از شروع سه ماهه سوم سال جاری میلادی بیشتر خواهد شد. تمایل به خرید در حد پایینی قرار دارد و بسیاری از بازار ها در حالت تعطیلی فصلی خود قراردارند. واحدهای تولیدی بیشتری در حال راه اندازی هستند که منجر به عرضه بیشتر این محصول خواهد شد و با توجه به اضافه شدن ظرفیت بسیار زیاد تولید از سوی کشور هندوستان احتمال می‌رود میزان درخواست‌های بین‌المللی این کشور برای سالهای ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۴ کاهش یابد. در پایان سه ماهه سوم سال جاری میلادی شاهد در غذاهای جدیدی از سوی برزیل هندوستان اروپا و آمریکا خواهیم بود. 

چشم انداز یک تا شش ماهه قیمت اوره

چشم انداز یک تا شش ماهه قیمت اوره

بر اساس پیش‌بینی‌های آرگوس برای ماههای سپتامبر تا نوامبر بازار با کاهش عرضه مواجه خواهد شد. در خصوص تولید اوره در فصل زمستان در اروپا یک سوال بزرگ در مورد تولید این محصول در زمستان سال ۲۰۲۳ و سال ۲۰۲۴ وجود دارد. اگرچه همچنان احتمال کاهش گاز در زمستان وجود دارد ولی در سال‌های پیش رو آمادگی بیشتری برای مدیریت گاز خود دارد و در صورت افزایش تقاضای گاز واکنش بهتری نسبت به دوسال گذشته خواهد داشت.

پیش بینی می شود در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ کاهش عرضه اوره به بازار بیشتر شود و دلیل آن کماکان همان کاهش عرضه گاز است که باعث تعطیلی کارخانجات تولیدی اوره خواهد گردید. پیش بینی قیمت اوره در حوزه بالتیک، خاورمیانه، شمال افریقا، چین و خلیج آمریکا، نشان می دهد که با رسیدن به سه ماهه پایانی سال و شروع سال جدید میلادی قیمت ها افزایش خواهد داشت. بیشترین افزایش قیمت در خاورمیانه و شمال آفریقا خواهد بود. 

urea market - بازار نفت و گاز پتروشیمیروند تدریجی کاهش عرضه اوره در منطقه غرب کانال سوئز از سه ماهه سوم سال جاری به تدریج آغاز و در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ این کاهش به اوج خود خواهد رسید که نشان می دهد بانزدیک شدن به فصول سرد سال، میزان عرضه در غرب کاهش می یابد. 

کاهش قیمت اوره در خاورمیانه 

در نیمه اول ماه می، حمل محموله ها به مقصد هند و تقاضاهای پایان فصل آمریکا و همچنین بسته شدن واحدهای تولیدی در جنوب شرق آسیا باعث گردید که قیمت ها با ثبات باقی بماند ولی در نیمه دوم ماه می با توجه به اینکه توجه خریداران معطوف به تامین اوره برای ماه ژوئن گردید قیمت‌ها کمی کاهش یافت. تقاضای جهانی برای خرید اوره از میزان عرضه اوره کمتر بود و پیش بینی می شود این روند کاهشی تا ماه جولای نیز ادامه داشته باشد. 

قیمت های اوره برای فروش آنی در منطقه خاورمیانه از ۳۳۰ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل فوب خاورمیانه در شروع ماه می به ۲۸۰ تا ۲۹۰ دلار در هر تن در شروع ماه ژوئن رسید. این وضعیت تا پایان فصل تابستان ادامه خواهد داشت.

عرضه هرچه بیشتر در چین و کاهش زمان صادرات 

قیمت اوره در چین بار دیگر به صورت رقابتی برای عرضه در آمده است. عدم وجود تقاضای محلی به میزان کافی باعث گردیده که تولیدکنندگان چینی به فکر صادرات محصولات خود بیفتند و کاهش زمان بازرسی برای صادرات نیز به عرضه بیشتر اوره تولیدی چین به بازارهای بین المللی سرعت بیشتری بخشیده است.

این افزایش عرضه اوره از سوی صادر کنندگان چینی باعث شده است که قیمت تا ۲۸۰ تا ۳۰۰ دلار در هر تن بر اساس فوق کاهش یابد و باعث می گردد که در منطقه جنوب شرق آسیا و خاور دور فروش ها کمتر شود. در نتیجه صادرات بیشتر اوره از سوی تولید کنندگان چینی، کاهش عرضه ای که از سوی مالزی و برونئی به دلیل تعمیرات اساسی صورت گرفته است متعادل گردید و محموله های چینی بازار این مناطق را پوشش دادند. 

رقابت برای شرکت در مناقصه هندوستان 

هندوستان یک مناقصه در تاریخ ۱۲ ژوئن برای خرید ۸۰۰ هزار تن اوره برای حمل در ماه های آتی خواهد داشت. تقاضای اعلام شده از سوی هند در حد نسبتا کمی می باشد و رقابت شدیدی برای عرضه آن بین تولیدکنندگان خاورمیانه، چین و روسیه به وجود خواهد آمد که باعث پایین آمدن قیمت این محصول خواهد شد. پیش بینی های اولیه از این رقابت شدید در مناقصه  این است که قیمت ها تا ۲۸۰ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل CFR هندوستان کاهش خواهد داشت.

در سواحل مرکزی و غربی آمریکای جنوبی بازار اوره فعال است ولی مشکلات ارزی در آرژانتین و شرایط ضعیف تقاضا در برزیل باعث گردیده که در سواحل شرقی آمریکای جنوبی تقاضا کاهش یابد و پیش بینی می شود مشکلات واردکنندگان آرژانتینی کماکان ادامه داشته باشد. 

افزایش عرضه اوره در تابستان 

پیش بینی آرگوس برای میزان عرضه اوره در ماه ژوئن نشان می دهد که در این ماه میزان عرضه اندکی بیش از تقاضا خواهد بود ولی در ماه جولای و آگوست افزایش عرضه بیشتر از ماه ژوئن خواهد بود ولی در ماه های سپتامبر تا نوامبر مجدداً تقاضا افزایش خواهد یافت. پیش بینی آرگوس این است که در خاورمیانه و شمال آفریقا قیمت ها تا ۲۵۰ دلار در ماه جولای کاهش یابد و اگر صادرکنندگان چینی حاضر شوند با همین قیمت کالای خود را به بازار ها عرضه کنند احتمال کاهش قیمت بیشتر از این هم وجود دارد. 

افزایش عرضه اوره در تابستان 

افزایش عرضه اوره در تابستان

قیمت های اوره در خاورمیانه در پایان ماه می برای فروش های آن به حدود ۳۰۰ دلار در هر تن بر اساس ترم فوب رسید در حالیکه قیمت های برزیل تا ۲۸۰ دلار در هر تن نیز کاهش یافت. تولیدکنندگان خاورمیانه انتظار دارند که بتوانند به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در مناقصه هندوستان شرکت کنند و با قیمت هایی بین ۲۷۰ تا ۲۸۰ دلار محصول خود را به فروش برسانند. رقابت رو به افزایش بین تولیدکنندگان چینی و همچنین کاهش سودآوری از سوی تولید کنندگان بازار های آمریکا باعث وارد آمدن فشار برقیمتها و بازار در ماه‌های جولای و آگوست خواهد شد. 

بر اساس شرایط موجود، آرگوس قیمت های شروع سه ماهه سوم را در حدود ۲۵۰ دلار در هر تن ارزیابی می کند و متعاقب آن افزایش تدریجی قیمت ها رخ خواهد داد. پیش بینی دقیق قیمت ها در خاورمیانه بستگی زیادی به واکنش تولید کنندگان چینی و میزان عرضه از سوی آنها در بازارهای بین المللی خواهد داشت که در صورت افزایش صادرات از سوی چین، قیمت ها کاهش بیشتری خواهد داشت. 

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *