بازار روغن پایه در پایان آوریل 2023

,
بازار روغن پایه در پایان آوریل 2023

عرضه زیاد در آمریکا و تقاضای زیاد در اروپا و آسیا

تقاضا در آمریکا کم و عرضه زیاد خواهد بود. در ماه پیش رو مسیر حرکت روغن پایه دوگانه خواهد بود. بسیاری از خریداران با توجه به شرایط نامطمئن اقتصادی عدم وجود چشم انداز روشن بر این باورند که قیمت ها کاهش خواهد یافت و بنابراین دست به خرید نمی زنند.

در اروپا تقاضا برای خرید روغن‌پایه با ثبات تر است. افزایش تقاضا نشان می دهد که ذخایر روغن بیشتری باید تخلیه شود. این ذخایر روغن پیش از این و با اعلام تحریم ها بر علیه روسیه از سوی تر کیب کنندگان روغن پر شده بود وبه نظر می‌رسد با توجه به فصل رانندگی و تقاضای بیشتر در اروپا به تدریج در حال عرضه به بازار است.

در آسیا افزایش فعالیت های اقتصادی باعث حمایت از قیمتهای روغن‌پایه در کشورهایی همچون چین و هندوستان شده است. در کشورهای آسیایی عرضه روغن پایه کم است ولی با توجه به ارزان تر شدن قیمت نفت خام و کاهش هزینه های تولید ،قیمت تمام شده محصول نسبت به هفته های قبل کاهش یافته است.

چشم انداز ۳ تا ۶ ماهه روغن پایه

قیمت های روغن پایه در ماه اکتبر سال ۲۰۲۳ نسبت به قیمت های ماه می بسیار کمتر خواهد بود. از میانه های سال و با توجه به کاهش تقاضا و افزایش عرضه پیش بینی می شود که قیمت رو به کاهش رود.

بر طبق پیش‌بینی‌های آرگوس ظرفیت های اسمی تولید روغن پایه در سه ماه سوم سال جاری میلادی در آسیا محقق خواهد شد. پیش بینی می شود در طی ماه‌های جولای تا اکتبر ظرفیت تولید روغن پایه در پالایشگاه های آسیا تا ۱۵ درصدنسبت به سه ماهه قبل از آن افزایش پیدا کند.

آسیا دارای بالاترین ظرفیت تولید روغن پایه بوده و همیشه در تعیین قیمت روغن پایه در سایر مناطق جهان تاثیر گذار بوده است. صادرات روغن پایه آسیا به سایر مناطق، قیمت در این مناطق را می تواند تغییر میدهد.

روغن پایه گروه دوم در آمریکا از فوریه سال ۲۰۲۲ مرتبا افزایش یافته و به حدود ۶۰۰ دلار در هر تن رسیده است. به نظر می‌رسد که دیگر امکان افزایش قیمت برای روغن های گروه دوم با توجه به شرایط اقتصادی در آمریکا متصور نباشد و تا سال ۲۰۲۴ قیمت ها روند کاهشی داشته باشد.

چشم ‌انداز ۳ تا ۶ ماهه روغن پایه

چشم ‌انداز ۳ تا ۶ ماهه روغن پایه

چشم انداز یک ساله روغن پایه

به نظر می رسد که در منطقه آسیا و در پایان دوره پیش بینی یک ساله قیمت روغن پایه گروه اول یعنی در آوریل ۲۰۲۴، قیمت ها بالاتر از زمان شروع این دوره یعنی ماه می ۲۰۲۳ باشد و برخلاف روغن های گروه اول که طبق پیش بینی افزایش قیمت در پایان دوره خواهند داشت، روغن های گروه دوم و گروه سوم در سال ۲۰۲۴ کاهش قیمت خواهند داشت.

روغن های‌پایه از ماه گذشته به افزایش خود به دلیل کاهش عرضه و ثبات تقاضا در مناطق مختلف ادامه دادند اگرچه تعطیلات ماه رمضان نهابتا به کاهش تقاضابرای روغن در کشورهای اسلامی انجامید. در چین تقاضا برای خرید روغن پایه با ثبات است.

کاهش عرضه به دلیل ادامه دار شدن تعمیرات باعث کمبود کالا در بازار و میل به خرید شده است. البته از سوی دیگر با توجه پایان فصل تعمیرات و کاهش تقاضا در سه ماهه بعد این میل به خرید مجددا سیر نزولی خواهد داشت وخریداران عقب نشینی از خرید خواهند داشت.

جدول قیمت روغن پایه در نقاط مختلف جهان

عوامل افزایش دهنده قیمت روغن‌پایه در کوتاه مدت

 1. افزایش تقاضای فصلی در اروپا و آسیا
 2. دور جدیدی از تعمیرات واحد ها باعث کاهش عرضه و افزایش قیمت روغن پایه خواهد شد.
 3. کاهش تولید نفت خام از سوی اوپک پلاس باعث گران تر شدن خوراک ورودی واحدهای روغن سازی و نهایتاقیمت روغن پایه خواهد شد.
 4. معمولاً پس از خاتمه فصل باران های موسمی تقاضا در آسیا افزایش خواهد داشت.
 5. اطلاعات مربوط به پروژه های صنعتی در دست اقدام در اروپا و آمریکا نشان می‌دهد که یک گشایش اقتصادی در پیش خواهد بود که باعث مصرف بیشتر خواهد شد.
 6. بالا رفتن نرخ اشتغال باعث کاهش نگرانی ها در خصوص احتمال وقوع رکود اقتصادی خواهد شد. 

عواملی موثر در کاهش قیمت روغن پایه

 1. سودآوری مناسب باعث تقویت تولید خواهد شد.
 2. افزایش تولید و عرضه روغن های گروه سوم باعث کاهش قیمت این گروه در بازار خواهد شد.
 3. عرضه زیاد روغن در آمریکا این تصور را به وجود می‌آورد که قیمت ها پایین تر از این هم خواهد رفت.
 4. افزایش مستمر تورم دیگر مجالی برای بالا رفتن قیمت ها باقی نمی گذارد.

مقایسه بازار روغن پایه در مناطق اصلی جهان

 • آمریکا
  ذخایر روغن و روانکارها در آمریکا در شرایط مناسبی قرار دارد. افزایش عرضه در آمریکا برکاهش میل خرید تاثیر گذار است. امکان آربیتراژ باعث افزایش تقاضا برای صادرات می گردد.
 • اروپا
  تولید کنندگان روغن های گروه سوم بازارهای اروپا را به عنوان هدف خود انتخاب کرده اند. کاهش ذخایر روغن در اروپا و افزایش تقاضا باعث افزایش تمایل به خرید می شود. قوی شدن یورو در برابر سایر ارزها هزینه های واردات روغن پایه به اروپا را کاهش داده است.
 • آسیا اقیانوسیه
  تقاضا برای خرید روغن پایه در هندوستان و چین با ثبات است. شاخص های اقتصادی در چین در ماه آوریل رو به بهبود و سود آوری بوده است. بعد از پایان ماه رمضان در کشورهای اسلامی تقاضا برای خرید روغن پایه بیشتر شده است. عرضه زیاد روغن در چین باعث کاهش قیمت ها می گردد.

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *