قیمت روز روغن پایه

قیمت روز روغن پایه

کاهش قیمت برایت استاک در آسیا اقیانوسیه

قیمت های روغن‌پایه گروه اول و گروه دوم در هفته دوم آوریل در آسیا اقیانوسیه با توجه به تقاضای باثبات و عرضه متعادل روغن در بازار، ثبات داشت.
قیمت برایت‌استاک که از روغن های پایه گروه اول است با توجه به فراوانی در بازار وکاهش تقاضا از سوی چین کاهش یافت. قیمت روغن های گروه سوم نیز به دلیل عرضه کمتر در بازار، باثبات بود.

[table id=8 /]

تمایل به خرید روغن باثبات و گاهی زیاد بود ولی فعالیت های خرید و فروش به آهستگی صورت می گرفت زیرا فروشندگان روغن، فقط برای ماه آوریل معامله می کردند و هنوز معاملات ماه می را آغاز نکرده اند.

کاهش قیمت برایت استاک در آسیا اقیانوسیه

کاهش قیمت برایت استاک در آسیا اقیانوسیه

در هفته منتهی به ۱۴ آوریل روغن های پایه در هر سه گروه هیچگونه تغییر قیمتی در پایانه های سنگاپور وآسیا نداشتند و تنها تغییر مشاهده شده مربوط به برایت‌استاک می باشد که تا ۲۰دلار در هر تن در پایانه سنگاپور کاهش قیمت داشته است.

قیمت روز روغن پایه

قیمت روز روغن پایه

برخلاف بازار آسیا اقیانوسیه، در بازار هندوستان و امارات قیمت برایت استاک کاهش نیافت و قیمت روغن SN 500 ازگروه‌اول و همچنین قیمت روغن N500 از گروه ‌دوم ۲۰ دلار‌ افزایش در هر تن نسبت به هفته قبل داشتند و سایر روغن ها تغییر قیمتی نداشتند. توضیح‌اینکه‌ بازار هند و امارات معمولا عرضه کننده تولیداتی هستند که در منطقه خاورمیانه و بخصوص حوزه خلیج فارس تولید شده اند.

تقاضای زیاد برای خرید روغن در هندوستان

قیمت های روغن‌پایه در هندوستان با ثبات است و با توجه به تقاضای بسیار زیاد برای خرید روغن وعرضه مطلوب آن، قیمت ها باثبات است.
خریداران محلی با توجه به احتمال کاهش عرضه و افزایش قیمت های روغن، در روزهای باقیمانده از آوریل و ماه آینده به دنبال خرید روغن خواهند بود.

پرشدن ذخایر روغن در خاورمیانه و ثبات قیمت

قیمت های روغن‌‌پایه در خاورمیانه علیرغم فرارسیدن ماه مبارک رمضان و کم شدن تقاضا، کماکان با ثبات است. عرضه روغن در این منطقه زیاد است زیرا ذخایر روغن لبریز شده و مازاد آن نیز به بازار عرضه می شود. بسیاری از خریداران منطقه ای سعی می کنند از طریق آربیتراژ، این روغن های مازاد نیاز بازار را به بازارها دیگر صادر کنند.

ثبات قیمت روغن پایه ایران

قیمت روغن‌ های پایه گروه اول براساس ترم تحویل Ex Tank در ایران باثبات باقی ماند. قیمت روغن SN150 براساس ترم تحویل Ex Tank به ۹۷۰دلار در هر تن و قیمت روغن پایه گروه اول SN500 به ۱۰۰۰تا ۱۰۱۰ دلار در هر تن و قیمت برایت استاک به حدود ۱۲۵۰دلار در هر تن رسید. قیمت روغن های گروه دوم نیز در ایران در هفته دوم آوریل با ثبات بود و روغن N150 با قیمت ۱۰۲۰دلار در هر تن و روغن N500 نیز با ۱۰۵۰دلار در هر تن معامله شد.

تعمیرات و مشکلات حمل عامل افزایش قیمت در اروپا

قیمت های روغن پایه گروه اول در اروپا در هفته دوم ماه آوریل با توجه به عرضه کم روغن در بازار افزایش یافت. علت کمبود ها انجام تعمیرات اساسی و همچنین مشکلات لجستیک وحمل می باشد. تقاضای صادرات از ترکیه وغرب آفریقا کماکان با ثبات است.افزایش تعداد معاملات روغن های گروه دوم باعث حمایت از قیمت های این گروه و بالا رفتن قیمت آنها شد.
قیمت های روغن های پایه گروه سوم با توجه به عرضه زیاد این روغن ها در بازاراروپا برای فروش آنی کاهش یافت.

تعمیرات و مشکلات حمل عامل افزایش قیمت در اروپا

تعمیرات و مشکلات حمل عامل افزایش قیمت در اروپا

چشم انداز قیمتهای روغن پایه گروه اول و دو نوع از مهمترین این روغن ها یعنی روغن های SN150 و SN500 برای ماه های ژوئن و جولای و همچنین سه ماهه سوم و چهارم سال جاری میلادی در اروپاحاکی از افزایش قیمت ۳۹ تا ۴۰دلاری در هر دو نوع روغن تا پایان سال جاری میباشد. قیمت های روغن های پایه گروه اول در ترکیه افزایش یافت ولی با توجه به برگزاری انتخابات ترکیه در روز ۱۴ می و نگرانی و عدم اطمینان از وضعیت بازار این افزایش قیمت تا حدودی متوقف شد. 

کاهش ارزش پول ترکیه در مقابل دلار و تورم زیاد در این کشور می تواند دلیل دیگری برای متوقف شدن افزایش قیمت ها باشد. از سوی دیگر قیمت های رقابتی روغن های پایه روسیه که به وفور وارد بازار ترکیه میشود به عنوان عاملی در جهت کاهش قیمت روغن در بازار ترکیه موثر واقع شده است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: آرگوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *