توسعه پروژه های هیدروژنی جدید در عمان

توسعه پروژه های هیدروژنی جدید در عمان

به گزارش بازار نفت و گاز، Hydrom قراردادهای 10 میلیارد دلاری برای توسعه پروژه های هیدروژنی جدید در عمان منعقد می کند. Hydrom برای پروژه Hyport Duqm با کنسرسیومی بین DEME و OQ قراردادی امضا کرده است و قراردادی 47 ساله به کنسرسیوم متشکل از شرکت برق فرانسوی ENGIE و POSCO کره جنوبی اعطا کرده است.

توسعه پروژه های هیدروژنی

شرکت دولتی Hydrom عمان قراردادهایی به ارزش 10 میلیارد دلار به دو کنسرسیوم جداگانه برای توسعه پروژه های هیدروژن سبز در استان الوستا عمان اعطا کرده است.

Hydrom برای پروژه Hyport Duqm قراردادی را با پیمانکار و توسعه دهنده دریایی DEME و شرکت انرژی یکپارچه OQ امضا کرده است. Hyport Duqm قرار است در یک منطقه 150 کیلومتر مربعی، بخشی از منطقه ویژه اقتصادی در Duqm، برای تولید هیدروژن سبز و آمونیاک سبز توسعه یابد.

انرژی تجدیدپذیر ترکیبی

این برای تولید نیروی باد و انرژی خورشیدی با ظرفیت ترکیبی انرژی تجدیدپذیر در حدود 1.3 گیگاوات در فاز 1 و بیش از 2.7 گیگاوات در هنگام تحقق فاز 2 طراحی شده است.

فاز اول این پروژه قرار است حدود 330000 تن آمونیاک سبز و بیش از 650000 تن در مرحله دوم تولید کند. پروژه Hyport Duqm بخشی از چشم انداز 2040 عمان است و گام مهمی در جهت دستیابی به بی طرفی کربن صفر تا سال 2050 است.

توسعه مشترک پروژه

مارتین دووا، مدیر عامل DEME Concessions گفت: پس از نزدیک به سه سال توسعه مشترک با شریک خود OQ، ما خوشحالیم که سفر تحول آفرین خود را به سمت آینده ای با انرژی سبز هیدروژنی سرعت بخشیم و از عمان در دستیابی به اهداف بلندپروازانه انرژی سبز حمایت کنیم. ضمن تقویت حضور طولانی مدت DEME در عمان.

“این پروژه از پتانسیل عظیم هیدروژن به عنوان یک حامل انرژی پاک و همه کاره استفاده می کند و از موقعیت استراتژیک عمان و منابع تجدیدپذیر فراوان برای ایجاد یک اکوسیستم هیدروژن سبز قوی استفاده می کند.”

توافقنامه برای توسعه پروژه

نجلا زهیر الجمالی، مدیر اجرایی انرژی جایگزین OQ گفت: ما به همراه DEME از امضای این توافقنامه برای توسعه پروژه Hyport Duqm در منطقه ویژه اقتصادی خرسندیم. همزمان، هیدروم قراردادی 47 ساله به کنسرسیومی متشکل از شرکت برق فرانسوی ENGIE و شرکت فولادسازی کره جنوبی POSCO منعقد کرده است.

این کنسرسیوم شامل Samsung Engineering، Korea East-West Power (EWP)، Korea Southern Power (KOSPO) و FutureTech Energy Ventures Company بود. این قرارداد که به عنوان بخشی از فاز A دور 1 هیدروم اعطا شده است، پروژه آمونیاک سبز را با ظرفیت 1.2 میلیون تن در سال تحویل خواهد داد.

این پروژه شامل حداکثر 5 گیگاوات ظرفیت جدید بادی و خورشیدی، یک سیستم ذخیره انرژی باتری (BESS) و یک نیروگاه هیدروژن تجدیدپذیر با ظرفیت تا 200 کیلوتاپاسکال است.

هیدروژن سبز تولید شده

ENGIE گفت که هیدروژن سبز تولید شده در این پروژه از طریق خط لوله ای به بندر دوقم منتقل می شود. هیدروژن سبز کارخانه تولید آمونیاک را تغذیه می کند و آمونیاک سبز 1.2 میلیون تن در پاس در سال 2030 به کره جنوبی صادر خواهد شد.

ENGIE گفت: انتظار می رود این کنسرسیوم در سال 2027 ساخت و ساز را آغاز کند و اولین محموله آمونیاک سبز به کره جنوبی برای نیمه دوم سال 2030 برنامه ریزی شده است.

توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر

سباستین آربولا، معاون اجرایی ENGIE گفت: این سرمایه گذاری از تخصص صنعتی ENGIE بهره خواهد برد. با توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، هیدروژن تجدیدپذیر و دارایی‌های انعطاف‌پذیر مانند باتری‌ها، این پروژه کاملاً در راستای استراتژی گروه برای تسریع انتقال به بی‌طرفی کربن است. “این به چندین جاه طلبی ما در سال 2030 کمک خواهد کرد: رسیدن به ظرفیت 4 گیگاوات هیدروژن و 10 گیگاوات باتری.”

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *