بازار جهانی گوگرد | شروع ماه آگوست 2023 

بازار جهانی گوگرد | شروع ماه آگوست 2023 

چین، اندونزی و اردن، خریداران گوگرد 

قیمت تحویل آنی گوگرد در خاورمیانه در هفته منتهی به ۳ آگوست بین ۸۲ تا ۸۸ دلار بر اساس ترم تحویل فوب بود که بین ۳ تا ۶ دلار در هر تن افزایش قیمت داشت. قیمت‌های گوگرد برای سه ماهه سوم سال هنوز نهایی نشده است. تقاضا در این هفته در خاورمیانه با ثبات بود و محموله‌هایی به چین و اندونزی با قیمت‌های بالاتر ارسال گردید که باعث شد روند صعودی قیمت حفظ گردد. 

یک محموله ۳۰ هزار تنی به مقصد چین به قیمت ۱۰۸ دلار بر اساس ترم تحویلCFRچین و یک محموله ۳۰ هزار تنی دیگر بر اساس ترم تحویلCFRاندونزی به قیمت ۱۰۸ دلار در هر تن معامله شد. 
یک تقاضای ۳۰ هزار تنی دیگر نیز از سوی اندونزی در حال نهایی شدن است و ضمن اینکه شرکت JPMC در اردن نیز مناقصه ای برای خرید ۱۵۰ هزار تن گوگرد برای تحویل در ماه سپتامبر برگزار نموده است.

در آمریکا عرضه گوگرد اندکی کاهش یافته وپس از مدتها کاهش قیمت، بازار گوگرد رونق یافته و محموله هایی به مقصد مراکش و مکزیک ارسال شده است که باعث کاهش عرضه آمریکا در بازار سایر مناطق شده است.

بررسی منطقه ای بازار گوگرد

ایران 

قیمت گوگرد بر مبنای ترم تحویل فوب در ایران در هفته منتهی به ۳ آگوست با ثبات و بین ۶۰ تا ۷۱ دلار بود. 
برای گوگرد گرانول قیمت‌های ۸۰ دلار در هر تن نیز بر اساس ترم فوب شنیده شد ولی این قیمت‌ها تایید نشده است. 

اردن 

شرکت JPMC اردن طی مناقصه ای که تاریخ پایان اعلام قیمت آن ۸ آگوست می باشد در خواست خریدسه محموله جمع به وزن ۱۵۰هزار تن برای تحویل در سه ماهه سوم سال اعلام نموده است.

قطر 

شرکت دولتی Muntajat قیمت گوگرد قطر را برای ماه آگوست ۸۲ دلار در هر تن براساس ترم تحویل فوب بنادر راس لافان/مسالید اعلام نموده است. 

کویت 

شرکت دولتی KSP کویت قیمت رسمی گوگرد خود را برای ماه آگوست ۸۲ دلار در هر تن اعلام نموده است. این در حالی است که قیمت رسمی ماه جولای از سوی آن شرکت ۶۴ دلار در هر تن بود و ۱۸ دلار افزایش در ماه آگوست افزایش نسبتا زیادی محسوب می گردد. 

چین 

قیمت انواع گوگرد برای فروش آنی در اشکال مختلف جامد و مذاب و گرانول در چین بین ۳۰ تا ۱۱۰ دلار بر اساس ترم تحویل CFR چین بود که بین ۸ تا ۱۰ دلار در هر تن افزایش قیمت داشت. 

یک محموله ۳۰ هزار تنی گوگرد از منطقه خاورمیانه به قیمت ۱۰۸ دلار در هر تن براساس ترم CFR به چین به فروش رسید. 

یک محموله کوچک تر نیز با وزنی بین ۸ تا ۱۰ هزار تن به قیمت ۱۱۲ دلار در هر تن به فروش رسید. 

اخباری مبنی بر فروش یک محموله ۳۵ هزار تنی از خاورمیانه به چین با قیمت ۱۱۴ دلار در هر تن منتشر شد که هنوز این اخبار تایید نشده است. 

تمایل زیاد برای خرید کودهای شیمیایی باعث گردید که تقاضا برای خرید گوگرد نیز زیاد شود و قیمت گوگرد نیز افزایش یابد البته با توجه به پر بودن ذخایر و رسیدن یک محموله ۴۰ هزار تنی احتمال افزایش قیمت در حد محدودی وجود دارند و بعید است که قیمت افزایش شدید داشته باشد. 

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *