تاثیر متقابل بازار متانول ایران و چین

تاثیر متقابل بازار متانول ایران و چین

متانول ایران در گرو قیمت‌ گاز

موضوع تولید متانول در ایران در طی ماه‌های آینده کماکان سوال مهمی در تعیین وضعیت بازار محسوب می شود. با توجه به موضوع قیمت گاز تعدادی از واحدهای تولید متانول در ایران میزان بهره بردار را کاهش داده و یا حداقل برای مدتی تعطیل شده‌اند. حداقل یک واحد تولید متانول در ایران قرار است قبل از پایان سال حجم آری میلادی به بهره‌ برداری برسد.

فصل زمستان در ایران تا چهار ماه دیگر فراخواند رسید و با شروع فصل سرما و مشکل‌ کمبود گاز برای تامین مصارف خانگی و صنعتی، عرضه متانول تحت تأثیر قرار می‌گیرد، زیرا گاز طبیعی به عنوان اولویت برای نیازهای گرمایش داخلی به کار گرفته می‌شود. بنابراین تولید متانول در ایران می تواند با توجه به شرایط موجود مرتبا تغییر یابد و افزایش و یا کاهش یابد. انتظار می‌رود که واحد جدید Sarawak (جنوب شرق آسیا) در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ به بهره‌ برداری برسد و تولیدات آن به چین صادر شود.

افزایش تولید MTO در چین

میزان تبدیل متانول به اولفین یا MTO با راه‌ اندازی یک واحد بزرگ که مدتها تعطیل بوده و اخیرا راه‌ اندازی شده بهبود یافته است. این واحد نوسازی شده قادر خواهد بود که بیش از ۳ میلیون تن در سال متانول را تبدیل‌ به‌ اولفین نماید که مسلما چشم‌ انداز مصرف متانول در بخش تولید اولفین را بهبود می‌بخشد. در ماه سپتامبرنیز یک واحد دیگر MTO به دلیل انجام تعمیرات برنامه ریزی شده از چرخه تولید خارج خواهد شد که بر میزان تقاضای متانول تاثیر گذار خواهد بود.

افزایش تولید MTO در چین

بنابراین، افزایش تقاضای متانول بیشتر در سه ماهه پایانی سال جاری میلادی خواهد بود که احتمالاً به این معنی است که تقاضای متانول MTO در سال 2023 به سطح سال 2022 نزدیک‌تر خواهد شد، اما فراتر نخواهد رفت. با شروع ماه سپتامبر، بعید است قیمت متانول در چین کاهش یابد و البته دور از انتظار خواهد بود که افزایش ۴۰ دلار در هر تن در یک دوره شش هفته‌ای تکرار شود.

احتمال تعطیلی بعضی واحد‌های تولید متانول ایران

همانند ماه قبل، وضعیت عرضه و تقاضا در بازار متانول مطلوب است و در حال حاضر وضعیت عرضه خوب است و میزان تقاضا کمتر شده است. افزایش قیمت گاز طبیعی در ایران و رسیدن آن به سطح ۵ دلار در هر میلیون BTU باعث شده است که صرفه اقتصادی و سود آوری تولید متانول ایران نسبت به ماه ژوئن کمتر شود. خبرهایی از ایران به گوش می رسد که حاکی از آن است که تعدادی واحد تولید متانول در ایران به طور موقت تعطیل شده‌اند و تعدادی نیز احتمالاً به زودی این کار را انجام می دهند.

با تعطیلی واحد‌های تولید متانول حجم صادرات متانول ایران کاهش خواهد یافت و میزان عرضه آن نیز در بازار چین کمتر خواهد شد که به نظر می‌رسد یکی از دلایل افزایش قیمت‌ بوده است. افزایش قیمت‌های چین به سطح ۲۷۰ دلار برای هر تن، اقتصاد ایران را بهبود می‌بخشد و تولید کنندگان MTO چین، اصلی‌ترین بازار برای متانول ایران هستند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *