آخرین گزارش پلتس فرآورده های پتروشیمی

,
آخرین گزارش پلتس از فرآورده های پتروشیمی

آخرین گزارش پلتس از فرآورده های پتروشیمی در 24 ژوئن به تحلیل بازار نفت و گاز. در ادامه به بررسی گزارش آخر نشریه پلتس درباره فرآورده های پتروشیمی جهانی می پردازیم.

بنزن

بنزن آسیایی در معاملات بعد از ظهر 24 ژوئن برابر با 3 تیر به دنبال ریزش بازار مونومر استایرن ناشی از تضعیف تقاضا، با 9 دلار کاهش به 1.228 دلار در هر متریک تن fob کره رسید. مونومر استایرن cfr چین در این مدت با 66.50 دلار کاهش به 1300.50 دلار در متریک تن ارزیابی شد که دلیل آن هم تضعیف محصولات پایین دست همچون اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS)، پلی استایرن (PS) و اکریلونیتریل بود.

به گفته تولیدکنندگان آسیایی قیمت محصولات پایین دستی به دلیل تقاضای ضعیف چین با وجود محدودیت های کووید-19 در بازارهای مختلف کمرنگ شده است. تقاضای بنزن در آسیا در طی هفته کسل کننده بود. قیمت های داخلی بنزن در شرق چین هم در 24 ژوئن کاهش یافت و پیشنهادات و قیمت محموله های ژوئن، ژوئیه و آگوست در معاملات بعد ازظهر نسبت به صبح روند کاهشی داشتند.

تولوئن

به گفته منابع صنعتی، قیمت تولوئن در بازار های آسیا در 24 ژوئن با تسلط فروشندگان چینی بر بازار و حفظ سطوح بالاتر در هم آمیخته بود؛ در حالی که تقاضا در بازار هند ضعیف بود. یک محموله 3.000-2.000 متریک تنی برای بارگیری در ژوئیه به قیمت 1.240 دلار در متریک تن fob چین با خلوص 99 درصدی داد و ستد شد، و دیگر محموله fob 5.000 متریک تنی دالیان برای بارگیری در جولای با شاخص فروش 1.290 دلار بابت هر متریک تن با خلوص 99.9 درصدی معامله شد.

یک محموله 6.000-3.000 متریک تنی fob ژانگژیانگانگ برای بارگیری در 30-20 اوت برابر با 29 مرداد تا 8 شهریور با شاخص فروش 1.300 دلاری بابت هر متریک تن با خلوص 99.9 درصدی معامله شد. به گفته منابع، محموله 5.000 متریک تنی fob ژانگژیانگانگ با قیمت 1.270 دلار در متریک تن برای بارگیری در 15-10 ژودیه برابر با 24-19 تیر با خلوص 99.7 درصدی در بازار معامله شد. در جنوب شرقی آسیا نیز یک محموله 2.000 متریک تنی با قیمت 1.300 دلار برای تحویل در نیمه دوم جولای به اندونزی با تحویل 30 روزه فروخته شد. میزان موجودی بندر کاندلا در 24 ژوئن حدود 6.000 متریک تن بود.

پارازایلن

پارازایلن آسیا در 24 ژوئن با تأثیر پذیری از زیان شدید در بازار پایین دست PTA، با 42.17 دلار کاهش در روز و 50.17 دلار کاهش در هفته به 1249.83 دلار در هر متریک تن cfr تایوان/ چین و 1229.83 دلار در متریک تن fob کره سقوط کرد. اخیرا سکان بازار پارازایلن آسیا بیشتر در دست احساسات بازار بوده است تا فاندمنتال ها (عوامل بنیادی) و منابع بازار زیان های روزانه را به شکست در معاملات آتی PTA پایین دست نسبت دادند.

شنیده شد که نقش آربیتراژ آسیا و ایالات متحده برای محموله های اوت کمرنگ شده است زیرا به گفته منابع، محموله های ایالات متحده در نیمه اول ژوئیه متمکز شده اند. در طی فرایند ارزیابی پلتس از بازار و درست قبل از اینکه کلتکس GS قیمت پیشنهادی خود را به 1.262 دلار در هر متریک تن افزایش دهد، دو محموله آسیایی برای ماه اوت با قیمت 1.257 دلار در متریک تن معامله شدند. در همین حال، سه پیشنهاد برای محموله های آسیایی در سپتامبر از کلتکس GS به قیمت 1.235 دلار در متریک تن مطرح شد. در پایین دست نیز با کاهش هزینه ها در سایه ترس از رکود بازار، تقاضا کاهش یافت.

برای مشاهده جدیدترین اخبار محصولات پالایشی اروپا و آمریکا کلیک کنید.

استایرن

قیمت استایرن آسیا در هفته آخر ژوئن در میان جو نزولی بازار کاهش یافت. مونومر استایرن آسیایی با 66.50 دلار کاهش در روز به 1300.50 دلار در متریک تن cfr چین و 1330.50 دلار در متریک تن fob کره رسید. به گفته برخی از منابع، هند در نیمه دوم ژوئیه با 120-110 دلار بالاتر از cfr چین به 1500 دلار در متریک تن رسیده است. شاخص cfr هند در 1425.50 دلار در متریک تن ارزیابی شد.

همچنین cfr جنوب شرقی آسیا در معاملات بعد از ظهر در 3 تیر 1355.50 دلار در متریک تن برآورد شد که نشان دهنده تفاوت نقدینگی بالاتر از 60-50 دلار در متریک تن cfr چین است. انتظار می رود با وجود پیشنهادات محدود، بازار روند نزولی در پیش گیرد.

متانول

بازار متانول آسیا آخرین هفته از ژوئن را با کاهش 9-7 دلاری پشت سر گذاشت زیرا عرضه فراوان، کمبود فضای ذخیره سازی و تضعیف تقاضا قیمت ها را تحت فشار قرار داد. قیمت های محلی در شرق چین به دلیل افزایش سطح موجودی متانول در سواحل شرقی و جنوبی چین و همچنین ضعیف تر شدن کارخانه های پتروشیمی شاهد افت شدید بود؛ به طوری که قیمت های پروپیلن داخلی چین، اسید ترفتالات خالص و مونو اتیلن گلیکول در 23 ژوئن برابر با 2 تیر در روز با 105 یوان یا 16 دلار کاهش به حدود 2.510 یوان در متریک تن ExTank (تحویل درب مخزن مبدأ) رسید.

مشاهده ی آخرین قیمت محصولات نفتی

به گفته منابع تجاری، احساسات پایین دستی ضعیف بوده و تحویل متانول از پایانه ها 70 درصد افت داشته است. اوایل هفته، یک محموله 5.000 متریک تنی با تحویل در اوایل جولای به قیمت 328 دلار در متریک تن cfr چین و محموله دیگری با تناژ مشابه با 1.5 درصد پرمیوم نسبت به متانول ICIS با ترم cfr چین معامله شد.

با وجود اینکه کارخانه متانول مارکتینگ مواد شیمیایی پترونانس (لابون) با ظرفیت 1.7 میلیون متریک تن در سال از 13 می برابر با 23 اردیبهشت برای چرخش از قبل برنامه ریزی شده متوقف شده است، فاندمنتال ها در جنوب شرقی آسیا تا طولانی مدت ادامه خواهد داشت.

اتیلن

جوّ بازار اتیلن آسیایی در آخرین هفته از ماه ژوئن در میان کاهش ارزش محصولات پایین دست، به ویژه در بخش های MEG و SM روند کاهشی داشت. قیمت cfr شمال شرق آسیا 980-950 دلار در متریک تن در طی هفته اعلام شد. براساس داده های پلتس، حاشی سود MEG در 24 ژوئن برابر با 3 تیر کمتر از 148 دلار در متریک تن محاسبه شد و از طرفی، حاشیه سود SM هم در همین مدت کمتر از 135.40 دلار در متریک تن ارزیابی شد.

قیمت MEG هم هر روز در بازارهای داخلی چین و بازارهای وارداتی کاهش می یابد. به گفته یکی از تاجران مستقر در چین، با اینکه قیمت اتیلن کاهش یافته است اما قیمت های پایین دست کاهش بیشتری را تجربه کردند؛ با این حال، بایستی همچنان محتاطانه عمل کرد. با توجه به تضعیف تقاضا و دورنمای ضعیف بازار مشتقات، احتمالا نرخ عملیاتی کراکر بخار در ماه جولای پایین بماند.

پروپیلن

بازار پروپیلن cfr چین در 24 ژوئن برابر با 3 تیر به مدت چهار روز متوالی سقوط کرد زیرا تقاضای ضعیف پایین دست همچنان اثرات منفی بر روند واردات دارد. معاملات آتی نفت خام ICE برنت آگوست با 1.09 دلار افزایش نسبت به قبل در هر بشکه به 110.6 دلار در هر بشکه رسید اما این امر نتوانست از بازار آسیب دیده پروپیلن حمایت کند. یکی از خریداران در چین گفت که پروپیلن به دنبال بی ثباتی در قیمت با تقاضای بسیار بدی مواجه است.

پروپیلن + کاربرد های آن

شرکت لوته کمیکال کره جنوبی با موفقیت یک روز دیرتر از برنامه ریزی اولیه، کراکر بخار تغذیه شده با نفتای خود را در یئوسو در 24 ژوئن برابر با 3 تیر مجددا راه اندازی کرد. این کرکر ظرفیت تولید 1.23 میلیون متریک تن اتیلن و 641.000 متریک تن پروپیلن در سال را دارد. این کراکر در 9 می برابر با 19 اردیبهشت به دلیل یک چرخش برنامه ریزی شده تعطیل شده بود، قرار بود در 23 ژوئن یعنی 2 تیر مجددا راه اندازی شود که این کار با یک روز تأخیر در 24 ژوئن انجام شد.

این شرکت همچنین سه کارخانه پلی پروپیلن را در یئوسو با ظرفیت ترکیبی 600.000 متریک تن در سال اداره می کند که در 16 می برابر با 26 اردیبهشت تعطیل شده و در 6 ژوئن یعنی 16 خرداد مجددا راه اندازی شدند. فعالان بازار معتقدند که با ورود محموله های نقدی به بازار، به احتمال زیاد قیمت ها بیشتر تحت فشار نزولی قرار می گیرند.

اتیلن سبک (LDPE)

قیمت اتیلن سبک آسیا در هفته منتهی به 24 ژوئن به دلیل تضعیف تقاضا در پی مبهم بودن اوضاع اقتصادی و کاهش قیمت نفت خام کاهش یافت. قیمت آتی نفت خام ICE برنت آگوست در 22 ژوئن برابر با یکم تیر با 5.68 دلار کاهش در هر بشکه به بشکه ای 110.06 دلار رسید. به گفته خریداران، عرضه بیش از حد اتیلن سبک در بازار تقاضا در جنوب آسیا را تحت تأثیر قرار داده است. با ارائه پیشنهادات محدود در بازار، فعالان بازار به دنبال پیشنهادات آتی برای ژوئیه بودند که ممکن است بازار را تقویت کنند.

بازار نفت خام

اتیلن سبک خطی (LLDPE)

بهای اتیلن سبک خطی آسیا در آخرین هفته از ماه ژوئن به دنبال تضعیف تقاضا کاهش یافت، در حالی که بازارهای جنوب شرق آسیا بازار چین را کنار زدند. شرکت کنندگان در بازار ترجیح دادند قبل از تثبیت تقاضا و افزایش مجدد خرید، رویکرد “انتظار و دیدن” را اتخاذ کنند.

اتیلن سنگین (HDPE)

قیمت اتیلن سنگین آسیا در آخرین هفته از ماه ژوئن با کاهش تقاضا روند کاهشی در پی گرفت. جو بازار در طول هفته به دلیل فشار های تورمی و شیوع مجدد کووید-19 در چین تضعیف شد.

طبق اخبار کارخانه، توسعه یکپارچه پتروشیمی و پالایشگاه مالزیایی پتروناس (PRefChem) تأسیسات پلیمری جدید خود در مجتمع پنگرانگ در جوهور را که به دلیل آتش سوزی و انفجار در آوریل 2019 تعطیل شده بود را تا پایان سه ماهه سوم آغاز خواهد کرد. تأسیسات پلیمری PRefChem شامل یک واحد پلی اتیلن سنگین با ظرفیت تولید 400.000 متریک تن در سال، یک واحد پلی پروپیلن با ظرفیت 900.000 متریک تن در سال و یک واحد اتیلن سبک خطی با ظرفیت تولید 350.000 متریک تن در سال است.

آخرین گزارش از بازار جهانی پلیمر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *