کشف قابل توجه گاز در فلات قاره نروژ

,
کشف قابل توجه گاز در فلات قاره نروژ

به گزارش بازار نفت و گاز، DNO، گاز و میعانات گازی قابل توجهی در فلات قاره نروژ کشف کردند. بر اساس ارزیابی اولیه داده‌های جامع، از جمله هسته‌ها و نمونه‌های سیال به‌دست‌آمده از چاه کشف و یک مسیر جانبی طولانی، این چاه دارای منابع قابل بازیابی ناخالص 120 تا 230 میلی‌متر بوئه است.

کشف قابل توجه گاز

DNO، همراه با شرکای خود، گاز و میعانات قابل توجهی را در چشم انداز کارمن، واقع در مجوز دریای شمال PL1148، فلات قاره نروژ کشف کرده است.

اپراتور نفت و گاز نروژی مالک 30 درصد از مجوز PL1148 است، در حالی که ولزلی پترولیوم، اپراتور، 50 درصد سهام، و Equinor Energy و Aker BP هر کدام 10 درصد از سهام را در اختیار دارند.

پرسپکتیو کارمن با استفاده از دکل Deepsea Yantai، که قبلا با نام Beacon Atlantic شناخته می‌شد، متعلق به شرکت CIMC چین و مدیریت آن توسط Odfjell Drilling حفاری شد.

ارزیابی های اولیه

DNO گفت که این دو چاه تماس عمیق‌تری با آب هیدروکربنی برقرار کرده‌اند که میانه محدوده مورد انتظار قبل از حفاری را سه برابر کرده و به 175 میلیون بشکه معادل نفت (MMboe) رسانده‌اند.

بر اساس ارزیابی اولیه داده های جامع، این چاه دارای منابع قابل بازیابی ناخالص بین 120 تا 230 میلی متر بوئه است. داده‌های جامع شامل هسته‌ها و نمونه‌های سیال به‌دست‌آمده از چاه کشف و یک مسیر جانبی توسعه‌یافته است.

اکتشافات مهم در نروژ

بیژن مصور رحمانی، رئیس اجرایی DNO گفت: «نروژ هدیه‌ای است که مدام هدیه می‌دهد. کارمن ثابت می‌کند که هنوز اکتشافات مهمی وجود دارد و قدیمی‌ترین شرکت نفت نروژ، DNO، بخشی از فصل بعدی داستان نفت و گاز این کشور خواهد بود.»

DNO که در سال 1971 تأسیس شد، یک اپراتور نفت و گاز فعال در خاورمیانه، دریای شمال و غرب آفریقا است که در مراحل مختلف مجوزهای خشکی و دریایی را در اختیار دارد.

ششمین اکتشاف این شرکت

به گفته شرکت نفت و گاز، کارمن ششمین اکتشاف این شرکت در منطقه Troll-Gjøa از سال 2021 است، پس از Røver Nord، Kveikje، Ofelia، Røver Sør و Heisenberg.

این شرکت در سال 2022 از طریق زیرمجموعه کاملاً تحت مالکیت خود DNO Norge به PL1148 وارد شد. در اوایل سال جاری، شرکای پروژه مجوز حفاری چاه 35/10-10S را از اداره نفت نروژ (NPD) دریافت کردند. شرکا همچنین برای حفاری اکتشافی در بلوک 35/10 در دریای شمال از سازمان ایمنی نفت نروژ (PSA) رضایت گرفتند.

به گفته DNO، کارمن در نزدیکی زیرساخت‌های موجود با مسیرهای واضح به سمت تجاری‌سازی قرار دارد و بزرگترین کشف در فلات قاره نروژ از سال 2013 است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *