بازار جهانی اوره | هفته دوم سپتامبر 2023

,
بازار جهانی اوره | هفته دوم سپتامبر 2023

نقش روسیه و خاورمیانه در مناقصه هند

مناقصه بزرگ خرید اوره هندوستان، بازار اوره را در هفته منتهی به ۱۴ سپتامبر تحت تاثیر قرار داد. عرضه کنندگان‌ اوره میل چندانی به آشکار شدن قیمت هایشان نداشتند. قیمت ها بسیار متنوع بودند ولی همگی معتقد که در هر صورت قیمت های مناقصه فعلی از قیمت های مناقصه قبل که چین با عرضه زیاد آن را به ۳۹۶ تا ۳۹۹ دلار‌ در هر تن براساس ترم  CFR رساند بالاتر خواهد بود.

به نظر می رسد که در مناقصه جدید، چین تعیین کننده قیمت نخواهد بود و این بار روسیه و خاورمیانه هستند که قیمت را تعیین خواهند نمود که احتمالا از ۴۲۰ دلار‌ در هر تن‌ براساس ترم CFR فراتر خواهد رفت. مناقصه هندوستان گاهی معادلات را برهم می زند ولی در حال حاضر قیمت بین ۴۰۰ تا ۴۵۰ دلار در هر تن براساس ترم CFR پیش بینی می شود.

افزایش قیمت جهانی اوره

در هفته منتهی به ۱۴ سپتامبر قیمت اوره پریل در حوزه بالتیک، دریای سیاه، خاورمیانه، برزیل، مکزیک و جنوب شرق آسیا افزایش یافت و در کرواسی رومانی و هند تغییری نسبت به هفته قبل نداشت.

در این هفته قیمت اوره گرانول در ایران، مصر، الجزایر، نیجریه، چین، جنوب شرق آسیا، دریای سیاه و فرانسه و مکزیک افزایش یافت. قیمت های اوره گرانول در خاورمیانه، نیواورلئان، خلیج آمریکا، شمال آفریقا و ونزوئلا کاهش یافت ولی در هند و همچنین حوزه بالتیک تغییری نسبت به هفته قبل نداشت. بالاترین قیمت ثبت شده در هفته منتهی به ۱۴ سپتامبر مربوط به مصر، الجزایر و مکزیک بود.

اوره در پتروشیمی چیست؟

وضعیت بازار اوره در آفریقا

مصر

تولید کنندگان اوره در مصر، اوره گرانول را براساس ترم تحویل فوب به قیمت ۴۵۰ تا ۴۵۵ دلار عرضه نمودند ولی فروشی صورت نگرفت. تقاضاهای خرید از بازار اروپا بین ۴۲۰ تا ۴۲۵ دلار در هر تن بود.

نیجریه

در نیجریه شرکت Indagro یک محموله ۳۰۰۰ تنی اوره گرانول را در روزهای ۲۱ تا ۲۴ سپتامبر به مقصد آمریکا حمل خواهد نمود. قیمت اوره آخرین بار در نیجریه ۳۸۰ دلار در هر تن بوده است.

اتیوپی

شرکت EABC اتیوپی در روز ۱۴ سپتامبر مناقصه ای را که برای خرید ۴ محموله ۵۲۰۰۰ تنی انجام داده بود به پایان رساند. از این ۴ محموله ۲ محموله در ماه سپتامبر و ۲ محموله در ماه اکتبر حمل خواهد شد. شرکت های Fertiglobe ،ETG ،Samsung ،Midgulf and Indorama/Indramas برای این مناقصه پیشنهاد دادند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *