جدیدترین تحلیل و اخبار فرآورده های پتروشیمی آسیا

جدیدترین تحلیل و اخبار فرآورده های پتروشیمی آسیا

جدیدترین تحلیل و اخبار فرآورده های پتروشیمی آسیا به گزارش بازار نفت و گاز ایران که بازار بنزن آسیا در 4 نوامبر با پذیرش اثرات مثبت محدودیت های کووید-19 در چین دوباره صعود کرده و قیمت ها را بالا برد.برای مشاهده ادامه تحلیل جدیدترین تحلیل و اخبار فرآورده های پتروشیمی آسیا با ما همراه باشید.

افزایش معاملات شناور بنزن

پایین بودن اختلاف قیمت نقدی محموله های شناور در اوایل اولین هفته از نوامبر برخی از معامله گران را به خرید اجباری کشاند. با نگاهی به بازار پایین دست می توان دید بازار استایرن آسیا، به ویژه در بازار داخلی شرق چین، که در آن قیمت متکی به کاهش محدودیت های کووید-۱۹ است، از حمایت کمتری برخوردار است. در اولیه هفته از نوامبر سه معامله با قیمت 800، 802 و 799 دلار در متریک تن fob کره انجام شد.

اخیرا شنیده شد که SK Innovation بعنوان بزرگترین پالایشگاه نفت کره جنوبی سه CDU در سه ماهه چهارم را به دلیل کاهش توان تولید نسبت دادند که منجر به صعودی شدن خرید شد. در هفته جاری با توجه به جدیدترین تحلیل و اخبار فرآورده های پتروشیمی آسیا، چند معامله شناور انجام شد و معاملات بیشتری برای محموله های شناور با بارگیری در دسامبر در نظر گرفته شد که پایین تر از قیمت هفتگی بنزن دسامبر قرار دارد.

قیمت فراورده های پتروشیمی آسیا 

نرخ تولوئن همزمان با نفت خام بالا رفت

به گفته جدیدترین تحلیل و اخبار فرآورده های پتروشیمی آسیا، با رشد ۱.۶۲ دلاری قرارداد آتی نفت ICE  برنت ژانویه در هر بشکه و ثبت نهایی ۹۶.۴۴ دلار، هیچ پیشنهاد قطعی در بازار کره جنوبی شنیده نشد. موجودی تولوئن در شرق چین در هفته اول نوامبر نسبت به هفته گذشته ۱۳۰۰۰ متریک تن افزایش یافته است و این میزان در چین جنوبی به ۳۵۰۰ متریک تن کاهش یافت. قیمت های ایکس تنک در هند علیرغم افزایش قابل توجه قیمت نفت خام، شکست خورد. برخی منابع انتظار دارند که ورود محموله ها به بازار برای نوامبر و دسامبر قویا ادامه داشته باشد.

پلتس قیمت شاخص C+F نفتای ژاپن را با 5 دلار افزایش در روز تا ۶۹۴ دلار در هر متریک تن گزارش داد. معاملات آتی نفت خام در 4 نوامبر افزایش یافت زیرا انگلیس خدمات حمل و نقل روسیه را در میان کاهش تولید اوپک و متحدانش و تحریم قریب الوقوع اتحادیه اروپا بر نفت روسیه ممنوع کرد. علیرغم افزایش قابل توجه بهای نفت خام در طول و پس از فرایند ارزیابی بسته بازار پلتس، مذاکرات داخلی با کاهش 0.5 روپیه به 94-93.5 روپیه در هر کیلوگرم رسید.

تحلیل فرآورده های پتروشیمی اروپا

بهبود بازار پارازایلن با کاهش تولید بالادست

پارازایلن آسیا هفته اول نوامبر را با بهبود احساسات در سایه کاهش فعالیت های بالادستی پشت سر گذاشته و روند صعودی را تجربه کرد. اسپرد پارازایلن-نفتا با ۳۱.۴۱ دلار افزایش در روز به ۳۲۸.۳۳ دلار در متریک تن رسید و اسپرد هفتگی را به ۲۸۸.۹۱ دلار در هر متریک تن رساند. اسپرد پارازایلن و MX نیز نسبت به مدت مشابه تا حدودی بهبود یافت و به ۳۰.۳۳ دلار در هر متریک تن رسید، اما برای تولیدکنندگان غیر یکپارچه غیرقابل اجرا باقی ماند.

تولید MX آسیایی با تقاضای بلندینگ (اختلاط برش های نفتی) بنزین شناور ماند و معامله گران مجدد بر آربیتراژ آسیا-ایالات متحده متمرکز شده اند. در جدیدترین تحلیل و اخبار فرآورده های پتروشیمی آسیا، آربیتراژ بازگشایی شده برای سهام بلندینگ بنزین ممکن است از بازار آروماتیک آسیا حمایت کند. قدرت پارازایلن همچنین با رشد انرژی و افزایش در بازار آتی PTA چین منجر به بهبود احساسات بازار شد.

با کاهش تولید اوپک و متحدانش و همچنین تحریم قریب الوقوع اتحادیه اروپا بر نفت روسیه، قیمت آتی نفت خام ICE برنت ژانویه با 1.62 دلار ریزش به بشکه ای 96.44 دلار در روز رسید. در همین حال، معاملات آتی PTA ژانویه در بورس کالای ژانگژو در میان کاهش نرخ عملیات پلی استر در چین، با 4.37 درصد افزایش معادل 226 یوان به 5396 یوان در متریک تن رسید.

پارازایلن آسیایی از فراورده های پتروشیمی

پارازایلن آسیایی از فراورده های پتروشیمی

گزارش تحلیلی بازار محصولات پتروشیمی

کووید بهای استایرن را افزایش داد

قیمت ها در بازار مونومر استایرن آسیایی به تحقیق جدیدترین تحلیل و اخبار فرآورده های پتروشیمی آسیا، در روزهای ابتدایی نوامبر با پذیرش محدودیت های کووید-۱۹ در چین افزایش یافت. بازار داخلی چین شرقی شاهد عرضه محموله های ایکس تنک برای معاملات ژانویه می تواند حدود ۲۷-۲۴ دلار در هر متریک تن افزایش یابد. قیمت استایرن fob چین با ۹۸۰ دلار در متریک تن با حق بیمه 40 دلاری بالاتر از CFR چین بود.

موجودی مونومر استایرن در شرق و جنوب چین هفته به هفته افزایش یافت و صادرات استایرن از چین به سایر مناطق نیز به دلیل هزینه های بالای حمل و نقل غیرممکن بوده و میزان مصرف داخلی را افزایش می دهد. با این حال، قیمت پیشنهادی cfr ژانگ جیانگ چین 935 دلار در هر متریک تن برای ورود به دسامبر شنیده شد. در هند گفته می شود که تقاضا به دلیل کاهش قدرت خرید در پایان سال کند بوده است. استایرن cfr هند طبق ارزیابی های پلتس در اولیه هفته نوامبر 990 دلار به ازای هر تن گزارش شد.

تقاضای کاپرولاکتوم همچنان ضعیف است

بر اساس کاپرولاکتوم cfr خاورمیانه و آسیای جنوب شرقی بدون تغییر تا ۱۷۴۵ دلار در هر متریک تن گزارش شد. فاندمنتال ها نسبت به چند هفته گذشته که در جدیدترین تحلیل و اخبار فرآورده های پتروشیمی آسیا مشاهده شده تقریبا بدون تغییر باقی ماندند چون که عرضه کنندگان و خریداران عمدتا قیمت های پیشنهادی را به علت چشم انداز نزولی تقاضای نایلون بدون تغییر حفظ می کردند.

اکثر تولیدکنندگان با اینکه در حاشیه ماندند اما به یک شکل فعالیت خود را کاهش دادند. قبلا این خبر در جنوب چین شنیده شده بود اگرچه جزئیات آن را نمی توان مشخص کرد. کاپرولاکتوم cfr خاورمیانه و جنوب شرق آسیا در 3 نوامبر با نرخ 1745 دلار در هر متریک تن بدون تغییر ارزیابی شد.

پول آسیا خرید متانول را پایین آورد

اگرچه قیمت متانول آسیایی هفته اول نوامبر را بدون تغییر گذراند اما کاهش ارزش پول آسیایی علاقه خرید نقدی متانول را در این هفته محدود می کند. در چین، قیمت الفین نزولی بود و در پایین ترین سطح دو ساله قرار گرفت. قیمت پروپیلن در ۴ نوامبر با ۸۰۰ دلار در هر متریک تن cfr  چین ثبت شد اما برای MTO  (تبدیل متانول به الفین) کمتر از قیمت تمام شده بودند و در نتیجه بازار MTO بسیار چالش برانگیز شد.

به گفته منابع، تعدادی از کارخانه های MTO حاشیه های منفی را متحمل شدند و تحت فشار قرار گرفتند تا بتوانند تولید را متوقف کنند. قیمت مونواتیلن گلیکول و پلی پروپیلن رافیا در 4 نوامبر به ترتیب 455 و 880 دلار در متریک تن cfr خاورمیانه گزارش شدند. بحث ها در جنوب شرقی آسیا، کره جنوبی و تایوان خاموش شد زیرا تعدادی از فعالان بازار درگیر بحث های دوره ای برای سال آینده بودند.

جدیدترین تحلیل و اخبار فرآورده های پتروشیمی آسیا، در جنوب شرق آسیا، خریداران در پیشنهادات نقدی خاورمیانه برای تحویل در دسامبر غرق شده اند اما در مقابل، یا فضای کافی برای ذخیره سازی ندارند و یا بر تجارت محموله های مدت دار متمرکز شده اند.

تقاضای مشتقات اتیلن خریداران را دور کرد

فعالیت بازارهای اتیلن آسیایی در هفته منتهی به 4 نوامبر، با وجود کمبود پیشنهادات قطعی متوقف شد. خریداران معتقدند که تقاضای مشتقات علیرغم افزایش مجدد قیمت مونومر استایرن (SM) در اواخر هفته اول نوامبر کند باقی ماند. قیمت های SM در هفته گذشته به شدت کاهش یافت؛ بنابراین بازگشت امروز بازار کمک چندانی به بهبود تقاضا نخواهد کرد. طبق داده های پلتس و بر اساس جدیدترین تحلیل و اخبار فرآورده های پتروشیمی آسیا، قیمت مونومر استایرن در هفته جاری 13 دلار در متریک تن ریزش داشت.

در سایر بازارهای مشتقه، قیمت پلی اتیلن سنگین به دنبال تقاضای ضعیف 20 دلار در متریک تن کاهش یافت در حالی که قیمت مونواتیلن گلیکول به دلیل عرضه محدود 17 دلار افزایش داشت. به گفته تاجران قیمت های پیشنهادی اتیلن با منشا ایالات متحده در میان افزایش قیمت های fob خلیج امریکا افزایش یافت اما کاهش حاشیه های پایین دستی، خریداران آسیایی را از بازار دور نگه داشت. در بازارهای بالادستی، شاخص نفتای C+F ژاپن با رشد 5 دلاری به 694 دلار در متریک تن رسید. با این حال، اسپرد اتیلن-نفتا 186 دلار بود که کمتر از اسپرد معمولی 350-300 دلاری در هر متریک تن ثبت شد.

افت پروپیلن با تضعیف تقاضا

بازار پروپیلن آسیا در هفته اول نوامبر با توجه به جدیدترین تحلیل و اخبار فرآورده های پتروشیمی آسیا، تقاضای ضعیف پلی پروپیلن کاهش یافت. اختلاف قیمت پروپیلن و پلی پروپیلن در چین در این مدت 50 دلار در متریک تن بود که بسیار پایین تر از حد معمول 150 دلاری است.

به گفته برخی منابع، فروشندگان با تاثیرپذیری از افزایش هزینه ها قصد داشتند هرچه زودتر قیمت های پیشنهادی خود را اعلام کنند. مازاد عرضه پلی پروپیلن اشتهای خرید پروپیلن را تحت تاثیر قرار می دهد زیرا تامین کنندگان در پی تقاضای ضعیف بین المللی برای فروش بیشتر تلاش می کنند. تقاضا در چین در طول هفته جاری، هم برای محموله های وارداتی و هم محموله های داخلی، اندک شنیده شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *